З 2020 ГО “Жіноча Ліга”, в рамках програми EU4Youth Alumni Network, за підтримки Європейського Союзу, реалізовує проєкт “Академія лідерства для дівчат”. Його метою є допомога дівчатам 14-16 років з різних куточків України пізнати багатогранність лідерства та розвинути свої лідерські навички. Проєкт складається з двох частин (online-навчання та навчального візиту до Києва) та триває 6 місяців. Незважаючи на виклики, пов’язані із пандемією COVID-19 у 2021 та початком повномасштабного російського вторгнення у 2022, Академія лідерства для дівчат успішно діяла упродовж цих років, сприяючи розвитку компетенцій молоді. У 2023 проєкт впроваджується за сприяння Міністерства молоді та спорту України.
Цього року майже 300 команд (1 команда = 2 дівчини) висловило бажання взяти участь в Академії лідерства для дівчат. З них було відібрано 25 команд, які вже 5 лютого 2023 розпочали свій шлях пізнання лідерства та розвитку своїх компетенцій та навичок. Участь в офіційному відкритті проєкту взяли:
- Марина Попатенко, заступниця Міністра молоді та спорту України
- Інна Совсун, народна депутатка, співголова міжфракційного депутатського об'єднання “Рівні Можливості”
- Катерина Галушка, командирка загону парамедиків у добровольчому медичному батальйоні “Госпітальєри”
- Лілія Антонюк, виконавча директорка ГО “Жіноча Ліга”, засновниця та лідерка проєкту “Академія лідерства для дівчат”
Марина Потапенко поділилася з учасницями проєкту загальними трендами сучасної молодіжної політики та розповіла про проєкти та програми Міністерства молоді та спорту України з підтримки та розвитку молоді. Зокрема, вона підкреслила, що для існування ефективної молодіжної політики потрібно розвивати інституції та команди, посилювати їх спроможність, формувати сучасну нормативну базу та адвокатувати залучення молоді до прийняття рішень щодо питань, які її турбують, на усіх рівнях: чи то на місцевому, чи на національному. Важливо в цьому процесі не боятися працювати спільно та не лякатися помилок. На противагу твердженню про те, що в часи війни “молодь не на часі”, пані Марина зазначила: “Молодь завжди на часі! Куди і як ми будемо рухатися залежить від нас самих. Ми відповідальні за свої життя та рішення.”
Щодо розвитку лідерських навичок, заступниця Міністра молоді та спорту України акцентувала на важливості розвитку почуття відповідальності перед собою та людьми, котрі тебе оточують і з якими ти працюєш. Для цього потрібно вчитися працювати з іншими, довіряти один одному, будувати команду й цінувати та надихати своє оточення. Цього не можливо досягнути за один день – ці навички приходять з досвідом, коли особистість формується і ви обираєте свій шлях розвитку. При цьому варто не забувати, що люди розвиваються протягом усього життя, тож, щоб стати справжніми лідерами та лідерками потрібно постійно підвищувати власні компетенції, накопичувати практичні знання та досвід.
Декілька порад, які Марина Попатенко дала учасницям проєкту та усім, хто прагне розвинути свої лідерські навички:
- Любіть людей, поважайте їх, турбуйтеся про них, не забуваючи про себе
- Бережіть себе та інвестуйте максимум зусиль та часу у своє фізичне і ментальне здоров’я
- Будьте відповідальними, першочергово перед собою, а потім – перед суспільством та країною
- Навчіться чути інших, вчіться діалогу та розвивайте вміння аргументувати свою думку і досягати консенсусу
Інна Совсун, як представниця Верховної Ради України (ВРУ), у рамках відкриття Академії лідерства для дівчат розповіла про роль парламенту в просуванні та захисті прав та можливостей дівчат та жінок й гендерної рівності. Зокрема, вона зазначила, що ВРУ виконує дві основні функції у цьому аспекті:
- законодавчу: прийняття релевантних законопроєктів, лобіювання відповідних інтересів та рішень
- представницьку: забезпечення представництва жінок на рівні прийняття найвищих державних рішень (на жаль, наразі у ВРУ жінок лише 21% від загальної кількості місць)
Окрім цього, пані Інна поділилася власним досвідом та підкреслила, що досягнення успіху в житті не на всі 100% залежить від того, як добре людина навчається в школі або університеті. На це впливають й інші фактори, серед яких, з одного боку, наявні в неї м'які навички, такі як адаптивність та вміння бути гнучкою, а з іншого – присутні в суспільстві стереотипи.
Пані Інна відзначила, що часто талановиті й розумні жінки та дівчата не досягають бажаного через гендер стереотипи та гендерну нерівність, що надзвичайно сильно укорінилися в суспільному сприйнятті. Жінкам, які прагнуть подолати так звану “скляну стелю”, потрібно бути на “одну-дві голови вищими”, аніж чоловікам. На жаль, це стосується усіх сфер життя, а особливо – політики та дипломатії. Тому потрібно пам'ятати, що ми самі відповідальні за своє життя, за свої рішення і за те, ким і де ми будемо завтра: необхідно бути сильними та готовими долати гендерні стереотипи, навіть, якщо у нас відсутні рольові моделі.
На думку політикині, засадничою в цьому питанні є підтримка жінок та дівчат одна одної, жіноча солідарність, адже саме це допомагає зрозуміти, що ви не одні й у вас завжди є на кого розраховувати: “Тільки разом жінки можуть стати сильнішими.” Окрім цього потрібно пам’ятати, що варто боротися не стільки за кількість “наданих місць для жінок”, як за розширення та посилення їхніх прав та можливостей.
Катерина Галушка, і собі звернула увагу на відмінність в поняттях менеджер/менеджерка та лідер/лідерка: перші лише делегують завдання та контролюють їхнє виконання, другі ж ведуть за собою та надихають. Принцип, яким за будь-яких обставин мають керуватись усі лідери й лідерки: “Роби, як я!”. Окрім цього, у лідерстві важлива проактивність: “Там, де звичайна людина робить один-два кроки, лідер або лідерка має зробити три-чотири кроки”.
У контексті особистих якостей, на думку пані Катерини, лідери та лідерки мають бути чесними з собою, вміти визнавати свої помилки, працювати системно, вчитись і розвиватись разом зі своєю командою. Важливо розуміти, що ми не ідеальні й нам завжди є куди рости, проте не варто цього боятись. Якщо вам бракує певного досвіду – навчіться звертатися за допомогою, заручіться підтримкою людей, які вже пройшли певний шлях.
Вона також зазначила, що справжні лідери та лідерки повинні вміти контролювати свої емоції та завжди зберігати оптимізм, особливо в такі складні часи, як зараз, адже загальний стан команди прямопропорційно залежить від того посилу, який він або вона дають.
Наостанок Катерина Галушка сказала, що для досягнення успіху в житті важливо робити те, що подобається. Тоді не буде потреби пригнічувати свої емоції або толерувати неприємних людей у своєму оточенні.
Лілія Антонюк переконана, що лідерство – це, першочергово вміння керувати собою та своїм життям. Щоб набути ці навички варто вміти ставити чіткі та досяжні цілі. Тож у рамках заходу вона провела короткий майстер-клас щодо постановки цілей та тайм-менеджменту.
Ціль – це те, куди ми рухаємось, це той бажаний стан, якого ми прагнемо досягнути. У випадку, якщо людина не має цілей, вона ризикує стати інструментом у досягненні цілей інших людей (і не завжди йдеться про щось позитивне): “Якщо у нас немає цілей, то нас будуть “штовхати” туди, куди потрібно комусь іншому, а не нам”. У випадку ж неправильно поставлених цілей ми ризикуємо натрапити на розчарування, що, своєю чергою, веде до втрати мотивації та відсутності дій. Відповідно, важливо завжди виділяти для себе хоча б по одній цілі в трьох таких сферах: розвиток та кар’єра, особисте життя та комунікації, піклування про себе (фізичне та ментальне здоров’я).
Однією із найбільш ефективних технік цілепокладання є техніка “SMART”, згідно з якою, кожна ціль, яку ми ставимо перед собою, має бути:
- S – Specific - конкретною
- M – Measurable - вимірюваною
- A – Achievable - досяжною
- R – Relevant - актуальною
- Т – Time-bound - визначеною в часі
Особливу увагу варто звернути на останній пункт — визначеність у часі. Час – це чи не єдиний невідновлюваний ресурс, який ми маємо, тож важливо навчитися керувати ним. Під час формування свого розкладу, пані Лілія рекомендує враховувати принципи:
- Життя – не нескінченне, тож варто робити те, що вас по-справжньому драйвить!
- Неможливо бути профі в усіх сферах – оберіть те, що вам найбільше подобається, та те, де ви відчуваєте себе найбільш комфортно та ефективно
- Під час планування ставте собі запитання: “Яким чином це завдання допоможе мені досягти поставлених цілей?”
- Майте ціннісні орієнтири та дотримуйтеся їх
- Завжди майте час для себе
У рамках наступних зустрічей Академії лідерства для дівчат учасниці проєкту матимуть можливість дослідити різноманітні сфери життя (право, політику, економіку, тощо), у рамках яких вони зможуть проявити себе як лідерки та зрозуміти, які саме компетенції їм варто розвинути, щоб досягнути у обраних ними сферах успіху у майбутньому.
Матеріал підготувала Наталія Баліцька, проєктна менеджерка ГО "Жіноча Ліга"