Щороку 17 січня у світі відзначають День дитячих винаходів (або День дітей-винахідників та винахідниць)?
У новій статті від Наталії Баліцької, авторки матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ви можете дізнатись більше про неймовірні технологічні рішення, авторками яких є талановиті дівчата, і отримати заряд мотивації для того, щоб продовжувати змінювати цей світ на краще :)
Пристрій для дезінфекції поверхонь та особистих речей, розумний бокс для холодильника, ранець для відеоігор, віртуальна лабораторія екологічного моніторингу повітря, пристрій для розвішування бекону, розсікач диму, підвіс для безпечного транспортування поранених, пухнасті рукави, педіатричний рюкзак для внутрішньовенних ін'єкцій для онкохворих дітей та енергетичний зонд океану. Здавалось би, нічого спільного, чи не так?
Насправді усі ці речі мають одну спільну рису: їх, як і багато інших винаходів, розробили дівчата–підлітки. Вони всі такі різні – з різних країн, з різними життєвими історіями, але мають спільну важливу мету: змінити світ на краще. Сучасна історія знає безліч прикладів винаходів, в розробці яких ще зовсім юні дівчата відіграли одну з ключових ролей, чим вразили світ та вже досвідчених винахідників та винахідниць.
З огляду на беззаперечний внесок дитячої винахідливості в розвиток людства, у тому числі і дівчат, в міжнародному середовищі виникла ідея щорічного відзначення Дня дитячих винаходів (Дня дітей-винахідників та винахідниць). Датою Дня дітей-винахідників було обрано 17 січня – день народження Бенджаміна Франкліна, одного із засновників США, політичного діяча, дипломата, вченого, письменника та журналіста.
Але яке відношення Бенджамін мав до дитячих винаходів?
Виявляється, ще з дитинства Бенджамін Франклін цікавився винахідництвом. Коли йому було 12 років, він придумав пристосування для більш швидкого плавання - винайшов ласти. Дитяче захоплення призвело до того, що він став одним з розробників дизайну Великої печатки США. Окрім цього, йому належить один з патентів на крісло-гойдалку і економічну малогабаритну піч для будинку, що отримала назву “піч Франкліна”. У більш зрілому віці саме Бенджамін запропонував позначення “+” і ”-” для електрично заряджених станів, висунув ідею електричного двигуна і продемонстрував справжнє “електричне колесо”, яке оберталося під дією електростатичних сил. Неочікувано, правда?
Давайте ж цього дня, 17 січня, поговоримо про таких же юних, як і 12-ти річний Бенджамін, винахідниць - про 8 дівчат, технологічні рішення яких підкорили світ та щодня роблять життя інших людей комфортнішим: Діану Богатир, Келлі Рейнхарт, Софію Павлову, Еббі Флек, Анастасію Лівочку, Кетрін Грегорі, Кайлі Сімондс та Ханну Гербст.
1. Діана Богатир та пристрій для дезінфекції поверхонь та речей UV Cleaner і розумний бокс для холодильника
Діана Богатир – одинадцятикласниця із Хмельницького, яка в 2022 здобула перемогу та спеціальну нагороду від Organization for Creativity Innovation and Invention Promotion (OCIIP) на Міжнародних змаганнях винаходів та інновацій (iCAN) за власноруч розроблений пристрій для дезінфекції поверхонь та речей UV Cleaner, який виготовила на основі сучасних ультрафіолетових світлодіодів. Технологія, що була використана у UV Cleaner, дещо схожа до тих ультрафіолетових ламп, які, до прикладу, використовують в лікарні для дезінфекції.
Винахід дівчинки має силіконову поверхню, на яку можна покласти будь-який предмет, наприклад мобільний телефон, які вам треба продезінфікувати. Живиться UV Cleaner від звичайної батарейки і спроможний легко та ефективно обробляти ваші речі та знищувати всі мікроорганізми, які накопичилися на їх поверхнях. До слова, повна дезінфекція за допомогою цього приладу відбувається впродовж 5-10 хвилин.
“Цей пристрій є досить зручним, коли ми, наприклад, їдемо в подорожі і не маємо можливості взяти велику лампу - дезінфектора з собою, адже він живиться від звичайної батарейки і швидко та якісно дезінфікує ваші особисті речі”, - зазначила Діана.

Крім цього, у 2020 юна винахідниця створила розумний бокс для холодильника, що має назву “Smart box”. Однією з функцій боксу є замовлення доставки їжі. У нього влаштовано спеціальний додаток, який вимірює масу та кількість продуктів у холодильнику та надсилає відповідну інформацію його власнику або власниці на мобільний телефон.
Як зазначила Діана: “Це досить зручно, адже у такий спосіб ви ніколи не забудете, що потрібно купити в магазині. Коли ж не хочете виходити з дому, то “Smart box” зробить це за вас – замовить всі необхідні продукти самостійно”.
У досить юному віці українка Діана Богатир створила вже 2 унікальних винаходи - пристрій для дезінфекції поверхонь та речей UV Cleaner і розумний бокс для холодильника, що, в свою чергу, підтверджує неабиякий талант і інноваційний хист юної української винахідниці. Захоплюче!
2. Келлі Рейнхарт та ранець для відеоігор T-Pak
Келлі Рейнхарт – це шестирічна американка, у якої у 1998 виникла ідея, яка дала їй змогу почати життя, яке мало хто з дітей того часу міг уявити: вона стала успішною підприємницею та винахідницею і навіть мала зустріч із представниками Пентагону, щоб дізнатися, чи може армія використовувати її винахід у військових цілях. Це все відбулось завдяки портативному рюкзаку для відеоігор T - Pak, який вона розробила.
Все почалось з того, що застрягши одного дощового дня вдома, батьки шестирічної Келлі Рейнхарт попросили свою дочку та її братів і сестер намалювати якийсь винахід. Призом за найкращу ідею було створення його прототипу. Після того, як Келлі побачила ковбоїв у її улюблених вестернах по телевізору, вона намалювала людину, яка носить рюкзак на нозі, схожий на кобуру, який, на її думку, був би корисним для носіння портативних відеоігор та дозволив би дітям носити їх з собою.

Отримавши позитивні відгуки від інших дітей, Келлі і її батьки вдосконалили дизайн і отримали патент на реалізацію винаходу у 1998. Вони почали продавати ранці на місцевих ринках й виставках, але згодом інтерес зріс і незабаром вони знайшли інвестора для створення власної компанії з виготовлення та продажу таких ранців – Т – Pak International. Батько Келлі став штатним працівником компанії. У 2001, коли Келлі було 9 років, вона продала компанію, а у 2002 заснувала власну некомерційну організацію, щоб навчати інших дітей тому, як стати винахідниками та винахідницями.
Тож до 10 років Келлі Рейнхарт вже створила свій перший продукт, продала свою першу компанію і стала навчати підприємницькій справі інших дівчаток та хлопчиків.
3. Софія Павлова та віртуальна лабораторія екологічного моніторингу повітря
Розробка Софії, українки, яка студенткою 1-го курсу Факультету електроніки КПІ у 2021 здобула золоту медаль у секції "Молоді винахідники" на INOVA 2021, – це віртуальна лабораторія екологічного моніторингу повітря, яка оцінює рівень забрудненості повітря, в системі якої користувачі та користувачки отримують всю необхідну інформацію про стан повітря у зрозумілій та доступній формі.
Щодо ідеї свого проєкту Софія зазначає: "У нас є багато систем для оцінки якості повітря, карт забрудненості повітря, телеграм-ботів на цю тему, однак здебільшого вони складні для користувача, оскільки виводять інформацію без пояснення. Я ж вирішила розв’язати цю проблему та створити справді зрозумілу програму".
Як це працює її винахід? Віртуальна лабораторія екологічного моніторингу повітря складається з програмного забезпечення та апаратних складових – вимірювальної системи з мікроконтролером із сенсорами, датчиками якості повітря, дроном і роботизованою машинкою з корисним навантаженням. Система збирає дані не тільки зі стаціонарних датчиків, а ще й із повітря та важкодоступних місць. Наприклад, дрон, який розробила дівчина, невеликий за розміром і вміщується в долоню, однак має радіус дії 15–20 м і саме тому з його допомогою можна потрапити у шпаринку або трубу на заводах і підприємствах, що допомагає зручно та якісно моніторити якість повітря та її відповідність допустимим нормам на виробництві. Робота дрона полягає у зборі, аналізі та перенесення у базу даних інформації з різних джерел, яка згодом виводиться користувачу в доступній формі через API – прикладний програмний інтерфейс.
Софія каже, що має місію – зробити інформацію про забруднення повітря доступнішою і зазначає: "Ми хочемо, щоб громадяни отримували дані про якість повітря довкола, наші поради та як наслідок зменшували забрудненість повітря. Сподіваюся, що моя лабораторія допоможе покращити екологічну ситуацію в Україні та зробити так, щоб українські міста більше ніколи не потрапляли в рейтинги найзабрудненіших".
До того ж крім таких даних, як рівень забрудненості повітря у відсотках, його відповідність нормам і словесну оцінку, наприклад, "свіже" чи "затхле", людина має змогу отримати відповідні поради та заклик до дії, а також дані про негативні наслідки забрудненого повітря.
Тож, маючи амбітну та таку важливу місію - покращити стан повітря та навколишнього середовища, першокурсниця Софія Павлова розробила віртуальну лабораторію екологічного моніторингу повітря, що має потужний потенціал, адже має зможу допомогти покращити екологічну ситуацію в Україні та зробити так, щоб українські міста більше ніколи не потрапляли в рейтинги найзабрудненіших, що неабияк мотивує та, водночас, захоплює!
4. Еббі Флек та пристрій для розвішування бекону
Еббі М. Флек - американська винахідниця, що народилась в Сент-Полі, штат Міннесота та стала відомою завдяки своєму винаходу в 1993. “Makin' Bacon” - це пластина для приготування бекону, яку можна використовувати в мікрохвильовій печі.
Дівчинці було всього 8 років, коли вона помітила, що її мама зливає та вимочує серветками велику кількість жиру, що залишається після приготування бекону. І вона зрозуміла, що, можливо, було б простіше просто розвісити бекон, поки він готується — так для приготування та споживання не знадобляться паперові рушники, і це навіть зробить бекон кориснішим. Втілюючи ідею в життя, разом з батьком вона розробила спеціальне блюдо, яке є безпечним для мікрохвильової печі та яке в прямому сенсі “підвішує бекон” під час приготування на спеціальній конструкції.
Цей пристрій є конструкцією у вигляді лотка з двома відділеннями глибиною в дюйм (2,54 см), що зроблений з пластику, безпечного для використання в мікрохвильовій печі, з трьома Т-подібними балками, що виступають з центру.
Після успішного патентування винаходу, Еббі та її батько, Джонатан Флек, заснували власну компанію по виготовленню таких девайсів A. de F. Ltd. До слова, дівчинка разом із татом запатентували цю ідею в 1993 і наступного року уклали дистриб'юторську угоду з Walmart. У 1996 її винахід отримав патент США. Блискуче!
5. Анастасія Лівочка та розсікач диму й підвіс для безпечного транспортування поранених
Анастасія Лівочка – 22-ти річна українка, юна майстриня, фіналістка Intel ISEF (Лос-Анджелес), MILSET—EXPO (Бразилія) і Stockholm Junior Water Prize (Швеція). Один із її винаходів включили до ТОП-5 винаходів українських вундеркіндів (за версію газети “Факти”).
У 17 років вона активно почала працювати над створенням приладу, який би сприяв порятунку життя бійців на полі бою, адже ця тема була їй дуже близькою через те, що Анастасії довелось переїхати з тимчасового окупованого Донецька на початку війни у 2014, а її батько пішов добровольцем та долучився до діяльності Антитерористичної операції на сході України.
“Я себе знайшла тільки у дев'ятому класі, коли переїхала з Донецька. До того я просто вчилась у школі і нічим особливо не займалась, мої батьки навіть трохи переживали і нагадували, що досить вже гуляти. Вони намагались мене якось мотивувати, але змотивувало життя. Тільки після переїзду я зрозуміла, для чого мені потрібно вчитись, що зараз моє майбутнє тільки в моїх руках. Я бачила, що мої батьки у цій ситуації не дуже розуміли, що їм далі робити. Можна сказати, що за цей час я дуже подорослішала. Я знала, що якщо в мене вже є моя дорога та мета, яка має сенс, то я маю йти за нею”, розповіла про себе Анастасія.
Саме це мотивувало дівчинку до розробки двох інноваційних рішень. Перший з них – розсікач диму від вогнищ та пічок, який допомагає приховати присутність бійців на певному місці та зробити їх менш помітними для тепловізорів ворога. “Ідею не потрібно було шукати, — зізнається дівчина. — Це лежало на поверхні. Усі навколо про це говорили. Більш ніж півроку ми розробляли ідею, проводили експерименти. Важко було тому, що це був мій перший досвід. Я ще не зовсім знала механізм, як усе відбувається: що потрібно робити, а що не потрібно” - казала Анастасія.
Другий винахід дівчини — підвіс для безпечного транспортування поранених – спеціальна платформа, яка тримає ноші, на яких перебуває поранена людина в стабільному положенні і незважаючи на швидкість авто чи нерівність доріг, залишається нерухомою. Відповідно, головними перевагами цього підвісу можна назвати простоту, надійність, постійну готовність до експлуатації та можливість бути використаним практично на всіх транспортних засобах та за всіх погодних чи інших умов.
Винаходи Анастасії вкотре доводять, що навіть прості рішення часто несуть в собі неабияку важливість та здатні врятувати не одне життя.
6. Кетрін Грегорі та пухнасті рукави Wristies
У 1994 10-річна американка Кетрін Грегорі винайшла унікальний спосіб зберігати руки та передпліччя в теплі та сухості взимку – пухнасті рукави Wristies, які можна одягати як під верхній одяг, так і під рукавиці. А головним мотиватором до такого рішення став її персональний досвід - замерзлі руки, коли вона грала в сніжки на вулиці взимку.
Кетрін каже, що їй дуже подобалось вивчати бізнес навіть у такому юному віці і зазначає: “Як винахідниці Wristies, моє дитинство було не таким, як у більшості дітей. Ми з мамою ходили на зустрічі з патентним повіреним, купували тканини та зустрічалися з такими компаніями, як Turtle Fur, щоб створити ліцензії та укласти угоди про продаж”.
У 1997 Кетрін з'явилась із рекламою свого винаходу в мережі QVC Television Network і стала наймолодшою людиною, яка продала продукт у цій мережі, та рекламний ролик якої приніс рекордну суму – 22 000 доларів за шість хвилин. У 2010, через 16 років після винаходу Wristies, вона повернулася до бізнесу і тепер є генеральною директоркою Wristies.Inc.
До речі, рукави можна купити і зараз на офіційному сайті – ціна стартує від 14 $ https://www.wristies.com/
7. Кайлі Сімондс та педіатричний рюкзак для внутрішньовенних ін'єкцій для онкохворих дітей
Кайлі Сімондс - 11-ти річна дівчинка з Коннектикуту, яка після перемоги над раком у віці 9 років хотіла вирішити одну дуже важливу проблему, яка завдавала дискомфорту багатьом маленьким пацієнткам та пацієнтам під час хіміотерапії і в тому числі їй самій, тож вона створила рюкзак для внутрішньовенних ін'єкцій.
Під час перебування в лікарні рух дівчинки був обмежений через те, що вона постійно була підключена до великого мішка для крапельниці. Дівчинка розповіла, що пам’ятає, як “спіткнулася об усі дроти, заплуталась і тягнула цю велику річ за собою”. Саме так у неї з'явилася ідея винайти педіатричний рюкзак для внутрішньовенних ін'єкцій для онкохворих дітей, який дозволяє таким дітям, які отримують медичне переливання, комфортно та зручно пересуватися і робить їхнє лікування трохи більш стерпним.
Прототип рюкзака, який приніс Кайлі чотири нагороди на загальнодержавній конференції винаходів, включає такі деталі, як захисна “клітка” для мішка крапельниці, щоб діти могли легко та невимушено пересуватися, не боячись, що вони проколять чи пошкодять мішечок із ліками, а також вбудований в мішок контролер для внутрішньовенного вливання задля контролю швидкості потоку ліків в кров.
“Я працювала з мамою і татом, щоб справді зробити цей рюкзак корисним та зручним, і мої медсестри та лікарі дали мені теж кілька порад - вони казали, що він має бути легким і портативним, і має бути щось, що захищає його, тому я і подумала про металеву клітку, яка захищала б його”— сказала Кайлі.
До слова, Кайлі Сімондс зібрала понад 50 000 доларів на виробництво своїх рюкзаків і знялася в таких шоу, як The Doctors і MSNBC. В 2014 сумка мала дизайн Hello Kitty, але, як сказала Кайлі, у майбутньому вона б хотіла розробити індивідуальний дизайн як для хлопчиків, так і для дівчаток.
8. Ханна Гербст та енергетичний зонд океану
Ханна Гербст - 17-ти річна дівчинка із Флориди, яка винайшла Ocean Energy Probe – пристрій, який перетворює океанські течії на корисну енергію за допомогою генератора.
На розробку інновації Ханну змотивувало палке бажання допомогти своїй дев’ятирічній подрузі по листуванню, яка живе в Африці на південь від Сахари, де більшість населення живе в умовах енергетичної бідності з обмеженим доступом води або ж без неї.
Наприкінці 2013, коли вона дізналася про масштабний вплив енергетичної бідності та глобальної водної кризи, вона створила BEACON - прототип океанського енергетичного зонда, метою якого є створення стабільного джерела енергії для тих країн, що розвиваються, використовуючи невикористану енергію океанських течій. У 2015 Ханна надрукувала свій дизайн на 3D-принтері після моделювання і останні роки працює над тим, аби й далі використати свій винахід і для роботи насосів опріснення води, щоб перетворити солону воду на питну.
Представляючи цей пристрій, Ханна виступала в Організації Об’єднаних Націй і отримала багато інших відзнак і нагород, зокрема представила BEACON і на Міжнародному науково-технічному ярмарку Intel та була названа найкращим молодим ученим Америки - 2015.
Вона зазначає: “Я рада допомогти світовій енергетичній кризі. Я не можу дочекатися, щоб врятувати життя своїм винаходом!” До того ж, винахід Ханни отримав першу премію в конкурсі Discovery Education & Young Scientist Challenge, що ще більше захоплює та мотивує!
Сучасна наука має багато прикладів того, як ще зовсім юні дівчата долучаються до творення важливих змін, розробляють фундаментально цінні винаходи та вкотре доводять, що наука - це місце для усіх людей і точно не місце для стереотипів.
Матеріал підготувала Наталія Баліцька, авторка матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”
Джерела: