Жінки в європейській політиці на національному рівні: хто вони?

Друга стаття із серії публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та країнах-членах ЄС присвячена жінкам-лідеркам країн-членів ЄС на різних рівнях національного управління: у парламентах, уряді, регіональних/місцевих зборах та асамблеях. Матеріал підготувала Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга».

24 жовтня 2022 були оприлюднені результати дослідження Європейського Інституту Гендерної Рівності (ЄІГР) - Індекс гендерної рівності. Це спеціальний інструмент, який було розроблено ЄІГР для вимірювання прогресу гендерної рівності в ЄС. Індекс відстежує цей прогрес з 2010, а результати публікуються з 2013. Він дозволяє державам-членам визначати свої успіхи та прогалини щодо гендерної рівності в різних сферах життя у порівняльній історичній перспективі та розуміти, якому питанню потрібно приділити більше уваги. Індекс 2022 має тематичний фокус на вплив пандемії, але для цілей нашої статті ми проаналізуємо показники щодо політичної сфери - сфери прийняття рішень.

Статистика, підготовлена ЄІГР, яскраво демонструє нерівність репрезентації чоловіків та жінок на всіх рівнях влади в країнах-членах ЄС: жінки переважно складають лише третину від складу проаналізованих інституцій (національних урядів, парламентів, регіональних/місцевих зборів та асамблей). Для прикладу, порівняємо ту цю сферу у 2013, коли почали публікувати Індекс, і результати 2019 - до пандемії COVID-19. Нижче наведено дані за 2013:

А ось дані за 2019:

На жаль, про прогрес говорити складно, швидше варто констатувати стагнацію: рівень репрезентації жінок у відповідних владних інституціях на рівні країн-членів ЄС за всі роки коливається в межах 30%. Проте надія на покращення є, адже під час написання цієї статті в Данії оголосили результати парламентських виборів, відповідно до яких рекордні 44% з 179 місць отримали жінки.

У контексті очільниць держав ситуація ще більш критична. Станом на листопад 2022 ЄС об’єднує 27 суверенних держав. В залежності від політичної системи держави, її форми правління та устрою відрізняються й лідируючі ролі в країні. Наприклад, в Угорщині посада Президента країни є здебільшого церемоніальною (від березня 2022 її займає Каталін Новак), в той час як реальну владу має прем’єр-міністр (станом наразі ним є Віктор Орбан). Така ж ситуація має місце і в Греції, де посаду Президентки країни з 2020 займає Катерина Сакелларопулу, а посаду прем’єр-міністра - Кіріакос Міцотакіс. У Франції ж, навпаки, лідером держави є її Президент - Емануель Макрон, у той час як з травня 2022 прем’єр-міністеркою назначено Елізабет Борн.

Загалом, серед 27 країн-членів ЄС наразі лише 5 держав очолюють жінки, а саме:

 • Італія - Джорджа Мелоні (з 2022)
 • Естонія - Кая Каллас (з 2021) 
 • Литва - Інґріда Шимоніте (з 2020)
 • Фінляндія - Сана Марін (з 2019) 
 • Данія - Метте Фредеріксен (з 2019)

Відповідно, лише 18.5% усіх лідерів та лідерок країн-членів ЄС є жінками. 

Джорджа Мелоні представляє національно-консервативну право-популістську партію “Брати Італії”. Сана Марін є представницею Соціал-демократичної партії Фінляндії. Інґріда Шимоніте - правоцентристську партія “Союз Вітчизни — Литовські християнські демократи”. Кая Каллас - право-ліберальну “Партія реформ Естонії”. Метте Фредеріксен - лідерка Соціал-демократів. З п’ятьох лідерок 3 є представницями правих політичних партій.

Як і у випадку з загальноєвропейським рівнем, переважна більшість жінок-лідерок країн-членів ЄС були або є представницями правого політичного спектру, починаючи з Маргарет Тетчер, представниці Консервативної партії. До цього списку, наприклад, також належать:

 • Тереза Мей - колишня прем’єр-міністерка Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та представниця Консервативної партії
 • Беата Шидло - колишня прем’єр-міністерка Польщі та представниця консервативної партії “Право і справедливість”
 • Марін Ле Пен - лідерка ультраправої французької консервативної партії “Національний фронт”
 • Фрауке Петрі та Аліса Вайдель - засновниця та лідерка “Альтернативи для Німеччини” в Бундестазі в Німеччині

Як ми зазначали в попередній статті із цієї серії, існує думка, що лідери правих партій вважають вигідною стратегію встановлення жіночого політичного лідерства у їхніх партіях, щоб, з одного боку, продемонструвати, що вони є прогресивними та підтримують розвиток суспільства, а, з іншого боку, підтримувати свою традиціоналістську сімейну політику та пропагувати своєрідні зразки для наслідування. На підтвердження зазначеної вище думки можна звернутись до історії Маргарет Тетчер, яка продовжувала готувати вечерю на Даунінг-стріт, коли була прем’єр-міністеркою Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. В той же час, інші консервативні лідерки є доказом протилежного: Аліса Вайдель є відкритою лесбійкою, Марін Ле Пен - двічі розлучена, а Джорджа Мелоні -  незаміжня. Деякі з них також мають освіту в так званих “традиційно чоловічих сферах”: Меркель — фізикиня, Тетчер — хімікиня. Тим не менш, така стратегія очільників правих партій є дієвою, адже більше половини прихильників та прихильниць партії Джорджи Мелоні на виборах 2018 були жінками, а на президентських виборах 2017 у Марін Ле Пен було не менше жінок-виборців, ніж чоловіків.

Чи становить загрозу перевага правих політикинь серед лідерок для прийняття прогресивних гендерно-орієнтованих норм? На національному рівні така загроза вища, аніж на загальноєвропейському. Та ж Роберта Метсола неодноразово виступала та голосувала проти абортів у Парламенті Мальти. Джорджа Мелоні виступає проти абортів, евтаназії, партнерських відносин, шлюбів та виховання дітей одностатевими парами, заявляючи, що сім'ї очолюються виключно парами чоловік-жінка. В той же час, інші лідерки, навпаки, виступають за підтримку та захист жінок, досягнення гендерної рівності. Інґріда Шимоніте, голова правоцентристського уряду Литви, назначила найбільш гендернозбалансований кабінет міністрів у Східній Європі.

Успіх правих та консервативних лідерок – це щось на зразок димової завіси. Як би оманливо не виглядала наявність при владі окремих жінок-лідерок як маяків прогресу, факт залишається фактом: зазвичай вони представляють консервативні та прав партії і їхній внесок у просування та становлення гендерної рівності залишається під питанням. 

Про що свідчить окреслена вище ситуація? З одного боку, в останні роки жінки отримують все більше представлення в органах влади на національному та загальноєвропейському рівнях. Як результат, 3 з 7 головних інституцій ЄС очолюють жінки і кількість жінок-очільниць країн-членів ЄС також зросла. Це сталося, зокрема, завдяки дії відповідних директив щодо гендерної рівності, прийнятих на загальноєвропейському рівні. У той же час ми бачимо, що на рівні національних парламентів, урядів та регіональних/місцевих зборів та асамблей репрезентація жінок недостатня та прогрес у цьому питанні дуже повільний (практично відсутній): жінки складають лише третину складу відповідних інституцій. Ті ж жінки, які займають високі політичні посади в країнах-членах ЄС, часто є представницями правих партій. 

Тож наше завдання залишається незмінним - продовжувати боротися з гендерною нерівністю задля подолання перешкод для доступу жінок, які щиро вболівають за гендерну рівність, до прийняття рішень на всіх рівнях.

Матеріал підготувала Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга»

Новини

 • Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу

  Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу, підготовлений за результатами адвокаційного візиту експертної групи до Брюсселю, що відбувся в березні 2023 за сприяння Фонд Гайнріха Бьолля, Бюро Київ-Україна, учасницею якого була Лілія Антонюк, виконавча директорка ГО "Жіноча Ліга".

 • Зґвалтування: покарати не можна пробачити

  У лютому 2023 року соціальні мережі вибухнули від мерзенної події: група 20-річних молодиків неодноразово влаштовувала «вечірки», куди запрошували дівчат, яким, ймовірно, підсипали снодійне з наркотичним ефектом в алкоголь, після чого на камеру знущалися з напівпритомних жертв: роздягали, знімали на відео їхні статеві органи, ґвалтували тіла пальцями. Ситуація набула масштабного розголосу, але знайшлися і ті, хто виправдовували молодиків-злочинців. У цьому блозі Маргарита Ярошенко, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», проводить аналіз проблем, які існують в українському суспільстві навколо концепції «зґвалтування».

 • Участь жінок у цифровій економіці ЄС – подолання гендерного розриву

  З нагоди Міжнародного дня боротьби за права жінок, який світ щорічно вшановує 8 березня, Марта Марциняк, авторка матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", дослідила питання участі жінок у цифровій економіці та заходи, проведені Європейським Союзом (ЄС) для полегшення процесу цифрової трансформації для жінок, аналізуючи нове законодавство ЄС щодо цього питання.

 • На часі: Біль як заручник у наших серцях

  Дорогі пані та панове, сьогодні ми продовжуємо наш показ із серії статей на тему «На часі». Давайте поговоримо про те, що не можливо помітити відразу, що не залишає видимих шрамів на тілі, проте рубцями зростає всередині нас. Комусь ця тема може видатись незначною, поверхневою та не вартою уваги. Але ця тема важлива, адже вона – про біль, безумовний біль. Вона про біль, який залишає синці та глибокі рани на тілі нашого ментального здоров’я, у нашій душі. Цей біль не виявити одразу.

 • Лідерство - це про любов до людей та вміння керувати собою

  З 2020 ГО “Жіноча Ліга” у рамках програми EU4Youth Alumni Network за підтримки Європейського Союзу реалізує проєкт “Академія лідерства для дівчат”. Його метою є допомогти дівчатам 14-16 років з різних куточків України пізнати багатогранність лідерства та розвинути свої лідерські навички. Проєкт складається з двох частин (online навчання та навчальний візит до Києва) та триває 5 місяців.

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Еміне Джепарової

  Новий рік – нові статті із серії статей про жінок у міжнародній та українській дипломатії. На жаль, наразі українська дипломатія ще не може похвалитись великою кількістю жінок у своїх лавах, проте ті, яким вдалось потрапити туди незважаючи на усі перепони, демонструють високий рівень професіоналізму та виступають справжніми рольовими моделями. Однією із них є Еміне Джепарова – Перша заступниця міністра закордонних справ України.

 • Матері-засновниці Європейського Союзу: хто вони?

  Створення Європейського Союзу (ЄС) є однією із монументальних подій в сучасній історії. Багато політиків і політикинь, тогочасних лідерів і лідерок відіграли важливу роль у процесі його формуванні і розвитку. Однак, незважаючи на наявність серед них жінок, роль останніх у створенні ЄС часто замовчується та залишається непоміченою. Тож для того, щоб виправити цю історичну несправедливість, у цій статті Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, познайомить нас із тими, кого умовно можна вважати “матерями-засновницями ЄС”.

 • Жінки в бізнесі: шлях до успіху в досягненні гендерної рівності

  У серії статей “Жінки в бізнесі”, авторкою яких є Марта Марциняк, ми розглянемо одну із найбільш складних сфер у контексті становлення гендерної рівності – сферу економічної активності – через призму представлення жінок у радах директорів та директорок компаній, правове регулювання цього питання на рівні ЄС, а також поділимось історіями успіху жінок - голів правління світових корпорацій.

 • На часі: не помічати, замовчувати, уникати

  Щороку від насильства в Україні страждає понад 150 тисяч жінок. Національна соціологічна служба повідомила, що лише за І півріччя 2021 від жінок надійшло 86 955 звернень з приводу домашнього насильства (для порівняння: 14 564 звернення надійшло від чоловіків та 1 778 – від дітей), а за вісім місяців 2021 зареєстровано понад 203 тисячі повідомлень про домашнє насильство, 90% з яких становили повідомлення від жінок. Згідно із даними Фонду народонаселення ООН в Україні, 1,1 мільйона українок щорічно стикається з фізичним або сексуальним насильством. Статистика свідчить, що кожна п'ята жінка в Україні зазнавала насильства. У серії авторських статей «На часі» від Дар’ї Пашкевич ми детальніше поговоримо про насильство, його ознаки та причини, способи виходу із ситуацій насильства та порятунку свого «я».

 • Дівчата, чиї винаходи змінили світ: до чого тут Бенджамін Франклін?

  Щороку 17 січня у світі відзначають День дитячих винаходів (або День дітей-винахідників та винахідниць)? У новій статті від Наталії Баліцької, авторки матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ви можете дізнатись більше про неймовірні технологічні рішення, авторками яких є талановиті дівчата, і отримати заряд мотивації для того, щоб продовжувати змінювати цей світ на краще :)

 • Жінки в сфері міжнародних відносин та дипломатії: перепони та тренди

  Щороку 22 грудня в Україні відзначають День працівників і працівниць дипломатичної служби. У 2022 цей день був особливо важливий, адже у контексті війни, яку росія розпочала проти України, роль українських дипломатів та дипломаток у виборюванні перемоги країни важко переоцінити. У зв’язку із цим, 20 грудня 2022 ГО “Жіноча Ліга” організувала відкриту інтерактивну лекцію “Чоловічий клуб, або Чи є місце для жінок у дипломатії”, до участі в якій запросили як людей з академічного середовища, так і з Міністерства закордонних справ України.

 • Відверта розмова про здорові стосунки та любов до себе

  Гендерно зумовлене насильство вважається одним з найпоширеніших порушень прав людини, що непропорційно впливає на жінок і дівчат. Окрім цього, воно є одним із найбільш небезпечних проявів насильства, адже часто залишається непоміченим, невирішеним та неконтрольованим. У листопаді 2022 ГО “Жіноча Ліга” долучилась до акції “16 днів проти гендерно зумовленого насильства”. У рамках акції ми реалізували проєкт “Відверта розмова про здорові стосунки та любов до себе”, що включав проведення ряду заходів для жінок та дівчат від 14 до 21 років. Деталі читайте у статті.

 • Жінки в європейській політиці на національному рівні: хто вони?

  Друга стаття із серії публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та країнах-членах ЄС присвячена жінкам-лідеркам країн-членів ЄС на різних рівнях національного управління: у парламентах, уряді, регіональних/місцевих зборах та асамблеях. Матеріал підготувала Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга».

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Мадлен Олбрайт

  У другій статті із серії «"Чоловічий клуб", або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії», Юлія Вайда, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», розповідає про життєвий шлях та основні життєві уроки Мадлен Олбрайт – першої жінки, яка отримала посаду Державної секретарки Сполучених Штатів Америки (США) та була ветеранкою дипломатії та зовнішньої політики США.

 • Традиції, що вбивають: жінки Катару

  Доволі часто легітимізація країною обмеження прав жінок асоціюється з низьким рівнем економічного розвитку держави. У значній частині випадків це очікування має раціональний зміст, оскільки сучасний глобальний ринок доволі чутливий до суспільних тенденцій і сталих цінностей. Та у третій статті з серії «Традиції, що вбивають» ми розповімо про виняток – одну з найбагатших країн світу – Катар, що попри власний економічий розвиток системно обмежує цивільну свободу жінок.

 • Жінки в європейській політиці на рівні ЄС: хто вони?

  З обранням Джорджи Мелоні новою прем’єр-міністеркою Італії зросла увага до теми гендерної рівності в політичній сфері Європейського Союзу (ЄС) та країн-членів ЄС. У зв'язку із цим, Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», підготувала серію публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та у країнах-членах ЄС. Перша стаття із циклу присвячена аналізу рівня представлення жінок у ЄС як унікальному економіко-політичному союзі, що складається з 27 незалежних держав, на загальноєвропейському рівні.

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Лани Зеркаль

  У серії статей «"Чоловічий клуб", або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії» Юлія Вайда, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», розповідає історії становлення успішних жінок, які працюють в сфері міжнародних відносин, що нахнули її продовжити свій шлях в дипломатії. Юлія переконана, що приклади цих жінок можуть стати поштовхом до дій для інших дівчат та жінок та допоможуть зрозуміти, що не варто опускати руки, незважаючи ні на що – потрібно завжди впевнено іти вперед. Перша стаття із рубрики присвячена історії Лани Зеркаль.

 • Традиції, що вбивають: жінки Афганістану

  У продовження рубрики про життя жінок на Близькому Сході від Вікторії Кулиняк, авторки матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, у цій статті ми поговоримо про жінок Афганістану та нагальну проблематику їхніх прав у 20 столітті й сучасності.

 • Women at War: виборюючи право на життя

  19 жовтня 2022 на честь Дня захисника та захисниці України, який відзначається в країні щороку 14 жовтня, ГО «Жіноча Ліга» провела захід «Women at War: виборюючи право на життя». Захід складався із трьох частин: лекції на тему «Роль жінок в армії та військових діях в Україні та за кордоном: історична та порівняльна перспективи», дискусії з військовослужбовицями щодо їхнього досвіду служби в армії та переживання війни й сесії запитань та відповідей щодо військового обов'язку та обліку жінок в Україні.

 • Традиції, що вбивають: жінки Ірану

  У вересні 2022 проблематика прав та гідності людини в контексті жінок набула гострої актуальності. Передумовою для такої масштабної реакції суспільства була смерть Махси Аміні, 22-річної студентки з Курдистану, яка загинула внаслідок жорстокого поводження поліції моралі. Підтримати тих, хто виборює свободу власним життям, не боячись протистояти авторитарній системі зла, – нагальність. Інформація – надійний та впливовий інструмент для змін у ХХІ столітті. Тож від сьогодні завдяки Вікторії Кулиняк, авторці матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ми більше розповідатимемо про життя жінок на Близькому Сході.

 • STEM: руйнуй стереотипи, а не життя

  Чи правда, що існує гуманітарний та математичний склад розуму? Чи відповідає дійсності той факт, що усі дівчата - гуманітарії, а хлопці - математики та інженери? Відповідь на ці запитання однозначна - ні. Та правдою є те, що жінок в науці (як світовій, так і українській), значно менше, аніж чоловіків. Відповідно до статистики ООН, лише 33% осіб, які займаються науковою діяльністю, є жінками.

 • Girls Leadership Academy 1.0: не будь в тренді – будь на крок попереду

  Прийшов час прокачати себе – ти готова? Girls Leadership Academy 1.0 – це не просто серія зустрічей про те, як досягнути «успєшного успєха». Girls Leadership Academy 1.0 – це про тебе, про мене, про нас і наш усвідомлений (а інколи не дуже) шлях до себе. У нас немає правильних відповідей. Знаєш чому? Тому що правильних відповідей не існує. Ти твориш своє життя, ти твориш себе. Тож не будь в тренді – будь на крок попереду і долучайся до Girls Leadership Academy 1.0.

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності: інфографіка

  Ознайомитись з інфографікою щодо дослідження "Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності" ви можете за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1-JI5OaZANGGlIDtUdV1oO5Rt3_NbuYs9/view?usp=sharing

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності

  Метою дослідження «Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності» є підготовка обґрунтованих рекомендацій щодо розвитку соціального підприємництва в Україні на основі найбільш актуальних даних щодо впливу кризи, спричиненої пандемією COVID-19, на діяльність соціальних підприємств та його взаємозв’язку із питаннями гендерної рівності. Авторка проєкту - Лілія Антонюк, юристка, гендерна експертка, виконавча директорка ГО «Жіноча Ліга», стипендіатка програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship 2020, EU4Youth Alumna, випускниця програм Erasmus+. Реалізація проєкту стала можливою завдяки фінансуванню Європейського Союзу у межах стипендіальної програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship.

 • Як створити свій бізнес?

  Трішки більше про наш перший соціальний мега-проект.

 • Наші лекції-практикуми

  В рамках проекту “Успіх кожної жінки: Розпочни свою справу вже сьогодні!” протягом квітня – червня ми проведемо безкоштовні інформаційно-мотиваційні лекції з відомими підприємцями...

 • Про що наш проект

  Чоловіки і жінки в нашій країні мають рівні права, це правда. Проте як ці права працюють в житті - це насправді величезна проблема.