Доволі часто легітимізація країною обмеження прав жінок асоціюється з низьким рівнем економічного розвитку держави. У значній частині випадків це очікування має раціональний зміст, оскільки сучасний глобальний ринок доволі чутливий до суспільних тенденцій і сталих цінностей. Та у третій статті з серії «Традиції, що вбивають» ми розповімо про виняток – одну з найбагатших країн світу – Катар, що попри власний економічий розвиток системно обмежує цивільну свободу жінок.
Ви слідкуєте за Чемпіонатом світу з футболу, фінальний етап якого проходить з 20 листопада по 18 грудня 2022 в Катарі? А як багато ви знаєте про те, які права та свободи мають жінки в цій країні?
Катар входить до числа найбагатших держав світу. Такий фінансовий успіх пов’язаний з величезними покладами нафти і природного газу в країні. Експорт нафти і газу дає Катару близько 70% усього доходу. До виявлення запасів нафти Катар спеціалізувався на видобутку перлів. Формою правління в країні є абсолютна монархія. Конституція відсутня, натомість – панує Шаріат (кодекс законів, що творить моральне життя мусульман). Правління над Катаром здійснює емір, його влада не може бути запереченою ніким з його підданих. Політичні партії в країні відсутні. Ба більше – вони суворо заборонені законом. Проведення будь-яких протестів, демонстрацій може завершитися в’язницею. У країні заборонено влаштовувати публічне масове висловлення незгоди. Лише 20% населення Катару становлять його громадяни та громадянки. Решта — іноземні робітники та робітниці. Отримати громадянство Катару майже неможливо: слід бути народженим або народженою від катарців.
Цьогоріч саме Катар приймає Чемпіонат світу з футболу, фінальний етап якого проходить з 20 листопада по 18 грудня 2022. Саме тому поки на цій країні зосереджена увага іноземної спільноти, варто гучно говорити про проблеми, з якими зіштовхуються жінки у цій країні.
Покора вважається чеснотою та нормою поведінки для жінки, що змушує їх терпіти звірства. Часто у Катарі чоловіки не несуть відповідальності за скоєнні злочини проти свободи жінок. Це, перш за все, стосується завдання фізичних кривд: зґвалтування, домашнє насилля, побиття. Попри статус однієї з найбагатших країн світу, Катар немає структур, куди можна надіслати скаргу, законів, що впроваджували б антидискримінаційність, структур, які б контролювали й карали порушення прав жінки. Якщо її зґвалтують, вона з високою ймовірністю не зможе звернутися у поліцію для проведення розслідування та покарання нападника.
Жертва [жінка] є об’єктом звинувачення в сексуальному насильстві та може бути притягнута до кримінальної відповідальності за позашлюбний секс. Постраждала не зможе отримати необхідну медичну консультацію, доступ до засобів контрацепції без дозволу від членів родини або ж свідоцтва про шлюб. Звідси – цивільна культура замовчування злочинів, тиха покора системному знущанню заради власного фізичного збереження.
Бути заміжньою тотожно бути власністю власного чоловіка: жінка Катару розглядається як річ, з якою можна чинити відповідно до власних потреб і бажань. Такі ж тенденції зберігаються і в інших східних країнах, що є послідовниками шаріату, про які ми розповідали раніше [читати про життя Ірані та Афганістані]. Згідно зі звітом правозахисної організації Human Rights Watch (HRW), жінки Катару не мають власних свобод і прав на законодавчому рівні. Вони дійшли цього висновку проаналізувавши 27 законів, що регулюють працю, статус і житло.
«Уряд Катару не хоче, щоб жінки знали правила. Вони хочуть, щоб чоловіки володіли владою та контролем. Отже, якщо закони змінюються, уряд не інформує про це жінок, коли вони вводять обмеження, вони також не кажуть їм цього чітко. Ці закони існують у доволі підлий спосіб, через що жінки змушені приймати рішення на основі припущення, що вони повинні коритися чоловікам… Жінок часто просять отримати дозвіл чоловіка-опікуна, навіть якщо це не прописано в правилах. Уряд сказав нам, що жінкам не потрібен дозвіл протилежної статі на роботу, та на багатьох державних посадах кадрові [відділи кадрів] просили: “Покажіть нам листа від чоловіка”», – розповідає дослідниця прав жінок Ротна Бегум в інтерв’ю з Тhe Guardian. Жінка також не може бути основним опікуном власних дітей, навіть за умови, що вона розлучена чи батько дітей помер. Тому якщо в дитини немає родича чоловічої статі, який міг би виступити опікуном, цю роль бере на себе уряд.
Правило опікунства – нормативне декларування поневолення жінки
Жінки Катару все ж намагаються відстояти власні свободи та вже досягли прогресу, зокрема в освіті, де зараз більше жінок, ніж чоловіків, а також втілили себе як лікарки, юристки та підприємиці. Тим не менше, вони продовжують стикатися з глибокою, системною дискримінацією майже в усіх аспектах свого життя. «Дівчата Катару [постійно] на карантині. Те, що зараз переживає весь світ, – нормальне життя для катарок. Я хотіла навчатися за кордоном, та батьки відмовили мені, хоча я отримала стипендію», – «Асма», 40-річна жінка з Катару, слова датовані 16 червням 2020.
Уряд Катару відреагував на звіт HRW, заявивши, що в ньому є «неточності», які не відповідають «конституційним законам або політиці країни». Трактування законів шаріату вкотре нормативно обмежує жінок у їхніх намаганнях проявити власну незалежність, творчість особистості та її унікальність.
Кожна та кожен з нас може допомогти жінкам Сходу наблизитися до прийнятних для демократичного світу ідей гідності й свободи. Знаходити та поширювати знання – вагомий крок для зміни суспільства в інформаційному столітті.
Матеріал підготувала Вікторія Кулиняк, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга»
Джерела:
https://tsikavi-fakty.com.ua/50-tsikavyh-faktiv-pro-katar/
https://www.theguardian.com/global-development/2021/mar/29/were-treated-as-children-qatari-women-tell-rights-group
https://ua.tribuna.com/uk/tribuna/blogs/footballblog/3066551-katar-obmezhuye-prava-zhinok-vony-ryzykuyut-staty-zhertvamy-zg/
https://suspilne.media/117595-zinki-kataru-maut-otrimuvati-dozvil-vid-colovika-na-podorozi-osvitu-ta-likuvanna-zvit/
https://www.hrw.org/report/2021/03/29/everything-i-have-do-tied-man/women-and-qatars-male-guardianship-rules