Традиції, що вбивають: жінки Афганістану

У продовження рубрики про життя жінок на Близькому Сході від Вікторії Кулиняк, авторки матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, у цій статті ми поговоримо про жінок Афганістану та нагальну проблематику їхніх прав у 20 столітті й сучасності.

Права жінок Афганістану в історичній перспективі змінювалися в залежності від правлячої верхівки країни. Конституція 1964 року декларувала, що жінки офіційно досягли рівності. Радикальні зміни ж трапилися у 1990-х, будуючись на підґрунті нової влади та громадянської війни. Прихід Талібану, радикального ісламістського руху позбавив жінок прав, що будували їхню ідентичність і затверджували цивільну суб’єктність. У контексті дослідження проблематики прав жінок в Афганістані неможливо оминути оповідь про Талібан. Кілька фактів про цей рух:

 • Талібан – є рухом сунітського напрямку, представники якого переконані, що халіфом (ісламським правителем) може бути тільки той, хто володіє знанням і репутацією богослова.
 • Рух зародився в Афганістані в 1994 році, здійснював керівництво Ісламським Еміратом Афганістан (самопроголошена ісламська держава, керована талібами) з 1996 по 2001 рік.
 • Був визнаним на дипломатичному рівні такими державами: ОАЕ, Пакистан і Саудівська Аравія.
 • Режим Талібану був ліквідований міжнародною коаліцією на чолі зі США після терористичного акту 11 вересня в США (серія терористичних атак, здійснених Аль-Каїдою, внаслідок якої загинуло близько 3000 людей та було поранено більше 6000). 
 • Прийшов до влади знову у 2021 році.

У 1992 році під керівництвом уряду Мохаммада Наджибулли й Ісламської держави Афганістану обмеження були у вигляді заборони алкоголю й введені символічної завіси для жінок. Однак ліберальні положення конституції 1964 року вагомою мірою підтримувалися. Усе зазнало кардинальних змін через 4 роки.

Ісламський Емірат Афганістан, перебуваючи під ідеологічним контролем Талібану, радикалізував релігійний вплив на життя громадян, особливо це стосувалося жінок. Ультраконсервативний погляд на їхню роль у суспільно-політичному житті створив низку жорстких обмежень. Таліби заборонили жінкам виходити на роботу, отримувати освіту після 8-річного віку (відомо про страти жінок за спроби здобути освіту), покидати домівку без супроводу члена сім’ї – чоловіка. Якщо була необхідність вийти самостійно, обов’язковою умовою для цього було носіння бурки (верхній одяг, що покриває тіло та обличчя). Перетворення жінок у покірних невидимок – було ціллю ісламістського руху. Протягом п’яти років правління талібів жінки перебували під домашнім арештом. Вони були змушені навіть зафарбовувати вікна таким чином, аби не було нічого видно ні зовні, ні зсередини. За словами прес-секретаря талібів: «обличчя жінки є джерелом розбещеності» для протилежної статі, через що його слід робити недоступним.

До списку обмежень у правах жінок входили й такі:

 • Заборона голосно розмовляти та сміятися в громадських місцях. Незнайомці не повинні були чути голос жінки
 • Заборона фотографувати жінку або ж знімати її на відео
 • Заборона бути присутньою на будь-яких заходах, телебаченні, радіо
 • Заборона носити яскравий одяг, оскільки він надмірно підкреслює сексуальність
 • Салони краси були незаконними. Користуватися косметикою було заборонено
 • Заборона займатися спортом та відвідувати спортивні клуби
 • Заборона їздити в громадському транспорті, яким користуються чоловіки
 • Заборона працювати: йдеться про будь-яку роботу за наймом. Оскільки до приходу талібів 25% державних службовців були жінками, таке рішення суттєво погіршило економіку країни, особливо – у сфері домогосподарства та початковій освіті, де абсолютну більшість працівників становили жінки. Єдина сфера, де можна було працювати жінкам – медицина. Пояснення цілком очевидне – аби лікувати пацієнток. Таліби забороняли жінкам отримувати медичну допомогу в чоловіків.
 • Заборона відвідувати хамам. Хамам – це традиційна лазня, яка для значної частини населення Афганістану була єдиним інструментом для повноцінного дотримання особистої гігієни. Через це в регіоні суттєво зріс відсоток інфекційних захворювань серед жінок. Насрін Гросс, афгано-американська письменниця, у 2001 році прокоментувала: «минуло вже 4 роки з того часу, як жінки не можуть молитися Богу, оскільки іслам забороняє жінці молитися під час місячних, поки вона не помиється».

  Що трапилося у 2001?

У 2001 році США вторглися в Афганістан, де був сформований новий уряд під керівництвом Хаміда Карзая. До його складу знову увійшли жінки, як це було до 1990-х років. Згідно з новою конституцією 2004 року, 27% з 250 місць у Палаті людей зарезервовані для жінок. У 2005 році у виборах брали участь жінки. ​​Умови для реалізації прав афганських жінок покращилася протягом 2000-х років, особливо у великих міських районах, у той час, як ті, хто проживає в сільській частині Афганістану, усе ще стикалися з численними проблемами. Зазначені покращення не є тотожними до традицій сучасного заходу.  Доки жінки у Франції могли протестувати проти статевих упереджень на роботі, афганські жінки та дівчата були позбавлені освіти та економічної свободи і лише 2 роки тому згідно з новим законом, підписаним президентом Ашрафом Гані, їм було дозволено включати свої імена у свідоцтва про народження власних дітей та посвідчення особи. Ухвалення цієї норми стало головною перемогою афганських правозахисниць, зокрема, Лалех Османі, яка протягом кількох років проводила агітацію за хештегом #WhereIsMyName у соціальних мережах за включення імен обох батьків.

На жаль, суспільно-політичний прогрес тривав недовго. У 2021 році світ сколихнула новина: Талібан повертається до Афганістану. Після оголошення про остаточний вихід військ НАТО з Афганістану Талібан почав власну наступальну операцію проти ЗСА (Збройні сили Афганістану). Передумовою для цього було звільнення урядом Афганістану в рамках Доської угоди між США та талібами у вересні 2020 року понад 5000 ув'язнених талібів, 400 з яких були засуджені, зокрема, за вбивства. 29 квітня США і НАТО почали виводити війська. Для жінок це означало одне – навернення до жорстких обмежень і стирання досягнень у галузі прав жінок. 

Міністерство у справах жінок таліби замінили Міністерством з пропаганди чеснот і запобігання гріху.

«Жінка не може бути міністром. Це ніби покласти їй на шию щось, що вона не може нести. Необов'язково, щоб жінки були в уряді — вони повинні народжувати. Жінки, які протестують, не можуть представляти всіх жінок Афганістану», — заявив представник талібів Саєд Зекрулла Хашимі в інтерв'ю TOLO News. 

Сучасні таліби частково ведуть м’якшу політику, ніж це робили їхні попередники у 1990-ті роки, повністю забороняючи жінкам вчитися та працювати. Тим не менше, проблематика прав жінок не втрачає власної нагальності ані на відсоток. Варто пам’ятати, що значна частина задекларованих законів – лише номінальна картина і має крихту спільного з реальністю. Репресії, замовчування злочинів – типові терористичні інструменти, якими не нехтує сучасне керівництво держави. Колишній керівник релігійної поліції “Талібану” Мулла Нуруддін Турабі заявив про готовність талібів відновити найбільш жорстокі види покарання: страти та ампутації.

Однією з гострих тематик для жінок Афганістану є зґвалтування. Попри те, що в законодавстві країни воно трактується кримінальним злочином, на практиці норми не виконуються, а нападники з легкістю оминають покарання. Причиною для цього є невигідне становище для жінки, з яким вона стикається при зверненні до правоохоронних органів:

 • зґвалтованих жінок часто вбивають власні родичі, аби “зберегти честь родини” (так звані – вбивства честі),
 • суд та родина можуть змусити вийти заміж за ґвалтівника задля повернення “честі” своїй сім’ї. Особливої актуальності це питання набуває у випадку вагітності жертви
 • жертва зґвалтування може бути звинувачена в перелюбі (подружній зраді). За цей злочин можуть законно стратити, наділивши статусом “блудниці”

Жертва сексуального злочину через радикалізований культурний вплив перебуває в значно скрутнішому становищі, ніж нападник, що лише зумовлює зростання кількості зґвалтувань. Також відомо про випадки, коли командири Талібану та Аль-Каїди були залучені до торгівлі людьми, викрадаючи жінок і продаючи їх у примусову проституцію та рабство в Пакистані. Дівчат і жінок вони розглядають як бажану здобич, яку необхідно розділити між “переможцями”. “Їм навіть не обов'язково одружуватися, це форма сексуального рабства”, – заявив професор політики Американського університету в Афганістані Омар Садр. Щодо питання шлюбів, згідно з даними Amnesty International, 80% афганських шлюбів є примусовими. Дорослим чоловікам дозволено одружуватися на підлітках. Відповідно до законів шаріату, легальним є також багатоженство, що дозволяє афганським чоловікам мати до 4 дружин. Полігамні стосунки начебто покликані стерти суперечності між жінкою і чоловіком.

Становище афганських жінок вочевидь суперечить сучасним уявленням про людську гідність, свободу й цінність. Поліпшення їхнього цивільного й особистого стану залежить від дій уряду в країні, що і є фундаментом гострої проблематики порушення прав. Як підсумувала Наталія Малиновська для Українського радіо: “За 20 років, поки намагалися побудувати демократичне суспільство, Афганістан не прийшов до міжнародних стандартів. Й те, що відбувається зараз – це тест на те, чи добре були впроваджені і сприйняті демократичні норми, які почалися з 2004 року. Якщо не буде реакції під страхом вбивства чи ув'язнення з боку суспільства, тоді дуже складно говорити, що зміни можливі”.

 

Матеріал підготувала Вікторія Кулиняк, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга»

Стаття опублікована в рамках проєкту "Платформа підтримки розвитку творчого та аналітичного потенціалу молодих жінок та дівчат", що реалізується ГО "Жіноча Ліга"

 

Використані джерела:

https://www.pravda.com.ua/news/2021/11/23/7314918/

https://www.hrw.org/news/2020/09/18/afghan-women-win-fight-their-own-identity

https://www.bbc.com/ukrainian/features-58651593

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%89%D0%B5_%D0%B6%D1%96%D0%BD%D0%BE%D0%BA_%D0%B2_%D0%86%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%83_%D0%95%D0%BC%D1%96%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%96_%D0%90%D1%84%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD

https://suspilne.media/236993-taliban-zobovazav-zinok-v-afganistani-nositi-parandzu/

https://www.iie.org/en/Programs/Global-Democracy-Ambassador-Scholarship/Application/Application-Components

http://nrcu.gov.ua/news.html?newsID=96782

https://www.dw.com/uk/naihirshi-ochikuvannia-afhanskykh-zhinok/a-58889132

https://hromadske.ua/posts/talibi-zayavili-sho-afganski-zhinki-povinni-narodzhuvati-j-vihovuvati-ditej-a-ne-buti-ministrami

https://tsn.ua/lady/news/obschestvo/korotki-spidnici-garni-zachiski-i-sport-yakim-bulo-zhittya-afganskih-zhinok-do-talibiv-1847599.html

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D2%91%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%B2_%D0%90%D1%84%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%96

https://web.archive.org/web/20180423035514/https://www.undispatch.com/no-justice-for-rape-victims-in-afghanistan/

https://www.dw.com/uk/taliban-vyrishyv-vzhyty-serioznykh-zakhodiv-dlia-zabezpechennia-prav-zhinok/a-60013968

https://ridna.ua/2011/06/nazvani-najbilsh-nebezpechni-dlya-zhinok-krajiny/

 

Новини

 • Опитування "Становище жінок в українському ІТ"

  Дослідження "Становище жінок в українському ІТ" спрямоване на розуміння потреб та викликів, з якими стикаються жінки в сфері інформаційних технологій в Україні, що сприятиме забезпеченню рівних можливостей для жінок і чоловіків у технологічному секторі.

 • Марко Вовчок – “мовчуще божество”. Як геніальна бунтарка змогла стати Шевченковою натхненницею?

  Марія Вілінська, Марія Маркович, Марко Вовчок, – і все це вона, – жінка ХІХ століття. Жінка, яка заснувала українську дитячу літературу. Жінка, яка попри своє російське походження, писала твори, які мали антикріпацьке спрямування та описували історичне минуле України. Жінка, яка збагатила українську літературу низкою нових жанрів, зокрема соціально-феміністичною повістю “Інститутка”, та дала новий подих українській літературі кінця 50-х – початку 60-х років. Детальніше про неї читайте в статті Анастасії Куцої, авторки матеріалів для ГО "Жіноча Ліга".

 • Найбільш феміністична країна або Як Швеція стала першою у сфері гендерної рівності серед держав-членів Європейського Союзу

  Що першим спадає вам на думку, коли ви згадуєте про Швецію? Можливо, прадавні легенди про вікінгів та руни? Або сучасні успішні бренди H&M, Volvo та Ikea? Або високі соціальні стандарти? Або ж концепція lagom, яка є визначальною для шведського суспільства? У будь-якому випадку, однією з асоціацій, які виникають при думках про Швецію, у більшості людей цілком справедливо є першість у сфері гендерної рівності. Як їй це вдалось? Читайте у новій статті від Дарії Андрюніної, авторки матеріалів для ГО "Жіноча Ліга".

 • Рекомендації щодо підвищення рівня культури волонтерства серед молоді

  У період з 10 серпня по 31 жовтня 2023 громадська організація (ГО) «Жіноча Ліга» реалізувала проєкт «Форум відповідального лідерства та волонтерства для дівчат». Проєкт було втілено в життя завдяки підтримці Міністерства молоді та спорту України у співпраці з Фондом ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна. Офіційними партнерами впровадження проєкту стали ініціатива «Посли європейської молоді» в Україні (регіональна комунікаційна програма Європейського Союзу для Східного партнерства «EU NEIGHBOURS EAST»), Національний університет «Львівська політехніка» та Первинна профспілкова організація студентів та аспірантів Національного університету «Львівська політехніка».

 • На часі: вибір, який ти робиш щодня

  Пропонуємо вам ознайомитись із новим блогом із серії блогів на тему "На часі", авторкою якої є Дар’я Пашкевич. Цього разу ми поговоримо про економічне насильство та жахаючу статистику у цьому контексті як в Україні, так і у світі.

 • Станьте частиною спільноти експерток ГО "Жіноча Ліга"

  Володієте експертними знаннями в певній сфері і прагнете зробити цей світ більш дружнім до жінок та дівчат? Прагнете ділитись своїм досвідом задля створення середовища, у якому кожна жінка та дівчина зможуть реалізувати свій потенціал на повну? Досить мріяти - час діяти! Долучайтесь до спільноти експерток ГО “Жіноча Ліга” вже сьогодні та перетворіть свої мрії у реальність.

 • Україна на шляху подолання гендерного розриву в оплаті праці

  Згідно зі статистичними даними, середня заробітна плата жінок нижча за середню заробітну плату чоловіків у всіх країнах світу, і Україна, на жаль, не є винятком. Гендерний розрив в оплаті праці визначається як різниця між середнім заробітком чоловіків і жінок і вимірюється як для окремих галузей, так і для всієї економіки. В Україні, згідно з даними Державної служби статистики України, у 2021 році жінки заробляли в середньому на 18,6% менше, ніж чоловіки. Про те, як наша країна бореться із цим явищем, читайте у новому матеріалі Дарії Андрюніної, авторки матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”.

 • Стань частиною спільноти волонтерок ГО "Жіноча Ліга"

  Мрієш зробити цей світ більш дружнім до жінок та дівчат? Прагнеш створити таке середовище, у якому кожна жінка та дівчина зможуть реалізувати свій потенціал на повну? Досить мріяти - час діяти! Долучайся до спільноти волонтерок ГО “Жіноча Ліга” вже сьогодні та перетворюй свої мрії у реальність.

 • Академія лідерства для дівчат 3.0: Планувати, діяти, святкувати, мріяти

  10 червня 2023 в рамках проєкту “Академія лідерства для дівчат 3.0” відбулась заключна зустріч на тему: “Проєктний менеджмент: від основ до командотворення”. Запрошеною спікеркою стала Олександра Гондюл, координаторка проєктів Ukrainian Women Entrepreneurs Hub (CSR Ukraine), дослідниця гейміфікації, інновацій та сталого розвитку, тренерка із суспільних комунікацій.

 • Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу

  Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу, підготовлений за результатами адвокаційного візиту експертної групи до Брюсселю, що відбувся в березні 2023 за сприяння Фонд Гайнріха Бьолля, Бюро Київ-Україна, учасницею якого була Лілія Антонюк, виконавча директорка ГО "Жіноча Ліга".

 • Зґвалтування: покарати не можна пробачити

  У лютому 2023 року соціальні мережі вибухнули від мерзенної події: група 20-річних молодиків неодноразово влаштовувала «вечірки», куди запрошували дівчат, яким, ймовірно, підсипали снодійне з наркотичним ефектом в алкоголь, після чого на камеру знущалися з напівпритомних жертв: роздягали, знімали на відео їхні статеві органи, ґвалтували тіла пальцями. Ситуація набула масштабного розголосу, але знайшлися і ті, хто виправдовували молодиків-злочинців. У цьому блозі Маргарита Ярошенко, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», проводить аналіз проблем, які існують в українському суспільстві навколо концепції «зґвалтування».

 • Участь жінок у цифровій економіці ЄС – подолання гендерного розриву

  З нагоди Міжнародного дня боротьби за права жінок, який світ щорічно вшановує 8 березня, Марта Марциняк, авторка матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", дослідила питання участі жінок у цифровій економіці та заходи, проведені Європейським Союзом (ЄС) для полегшення процесу цифрової трансформації для жінок, аналізуючи нове законодавство ЄС щодо цього питання.

 • На часі: Біль як заручник у наших серцях

  Дорогі пані та панове, сьогодні ми продовжуємо наш показ із серії статей на тему «На часі». Давайте поговоримо про те, що не можливо помітити відразу, що не залишає видимих шрамів на тілі, проте рубцями зростає всередині нас. Комусь ця тема може видатись незначною, поверхневою та не вартою уваги. Але ця тема важлива, адже вона – про біль, безумовний біль. Вона про біль, який залишає синці та глибокі рани на тілі нашого ментального здоров’я, у нашій душі. Цей біль не виявити одразу.

 • Академія лідерства для дівчат 3.0: Лідерство - це про любов до людей та вміння керувати собою

  З 2020 ГО “Жіноча Ліга”, в рамках програми EU4Youth Alumni Network, за підтримки Європейського Союзу, реалізовує проєкт “Академія лідерства для дівчат”. Його метою є допомога дівчатам 14-16 років з різних куточків України пізнати багатогранність лідерства та розвинути свої лідерські навички. Проєкт складається з двох частин (online-навчання та навчального візиту до Києва) та триває 6 місяців. Незважаючи на виклики, пов’язані із пандемією COVID-19 у 2021 та початком повномасштабного російського вторгнення у 2022, Академія лідерства для дівчат успішно діяла упродовж цих років, сприяючи розвитку компетенцій молоді. У 2023 проєкт впроваджується за сприяння Міністерства молоді та спорту України.

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Еміне Джепарової

  Новий рік – нові статті із серії статей про жінок у міжнародній та українській дипломатії. На жаль, наразі українська дипломатія ще не може похвалитись великою кількістю жінок у своїх лавах, проте ті, яким вдалось потрапити туди незважаючи на усі перепони, демонструють високий рівень професіоналізму та виступають справжніми рольовими моделями. Однією із них є Еміне Джепарова – Перша заступниця міністра закордонних справ України.

 • Матері-засновниці Європейського Союзу: хто вони?

  Створення Європейського Союзу (ЄС) є однією із монументальних подій в сучасній історії. Багато політиків і політикинь, тогочасних лідерів і лідерок відіграли важливу роль у процесі його формуванні і розвитку. Однак, незважаючи на наявність серед них жінок, роль останніх у створенні ЄС часто замовчується та залишається непоміченою. Тож для того, щоб виправити цю історичну несправедливість, у цій статті Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, познайомить нас із тими, кого умовно можна вважати “матерями-засновницями ЄС”.

 • Жінки в бізнесі: шлях до успіху в досягненні гендерної рівності

  У серії статей “Жінки в бізнесі”, авторкою яких є Марта Марциняк, ми розглянемо одну із найбільш складних сфер у контексті становлення гендерної рівності – сферу економічної активності – через призму представлення жінок у радах директорів та директорок компаній, правове регулювання цього питання на рівні ЄС, а також поділимось історіями успіху жінок - голів правління світових корпорацій.

 • На часі: не помічати, замовчувати, уникати

  Щороку від насильства в Україні страждає понад 150 тисяч жінок. Національна соціологічна служба повідомила, що лише за І півріччя 2021 від жінок надійшло 86 955 звернень з приводу домашнього насильства (для порівняння: 14 564 звернення надійшло від чоловіків та 1 778 – від дітей), а за вісім місяців 2021 зареєстровано понад 203 тисячі повідомлень про домашнє насильство, 90% з яких становили повідомлення від жінок. Згідно із даними Фонду народонаселення ООН в Україні, 1,1 мільйона українок щорічно стикається з фізичним або сексуальним насильством. Статистика свідчить, що кожна п'ята жінка в Україні зазнавала насильства. У серії авторських статей «На часі» від Дар’ї Пашкевич ми детальніше поговоримо про насильство, його ознаки та причини, способи виходу із ситуацій насильства та порятунку свого «я».

 • Дівчата, чиї винаходи змінили світ: до чого тут Бенджамін Франклін?

  Щороку 17 січня у світі відзначають День дитячих винаходів (або День дітей-винахідників та винахідниць)? У новій статті від Наталії Баліцької, авторки матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ви можете дізнатись більше про неймовірні технологічні рішення, авторками яких є талановиті дівчата, і отримати заряд мотивації для того, щоб продовжувати змінювати цей світ на краще :)

 • Жінки в сфері міжнародних відносин та дипломатії: перепони та тренди

  Щороку 22 грудня в Україні відзначають День працівників і працівниць дипломатичної служби. У 2022 цей день був особливо важливий, адже у контексті війни, яку росія розпочала проти України, роль українських дипломатів та дипломаток у виборюванні перемоги країни важко переоцінити. У зв’язку із цим, 20 грудня 2022 ГО “Жіноча Ліга” організувала відкриту інтерактивну лекцію “Чоловічий клуб, або Чи є місце для жінок у дипломатії”, до участі в якій запросили як людей з академічного середовища, так і з Міністерства закордонних справ України.

 • Відверта розмова про здорові стосунки та любов до себе

  Гендерно зумовлене насильство вважається одним з найпоширеніших порушень прав людини, що непропорційно впливає на жінок і дівчат. Окрім цього, воно є одним із найбільш небезпечних проявів насильства, адже часто залишається непоміченим, невирішеним та неконтрольованим. У листопаді 2022 ГО “Жіноча Ліга” долучилась до акції “16 днів проти гендерно зумовленого насильства”. У рамках акції ми реалізували проєкт “Відверта розмова про здорові стосунки та любов до себе”, що включав проведення ряду заходів для жінок та дівчат від 14 до 21 років. Деталі читайте у статті.

 • Жінки в європейській політиці на національному рівні: хто вони?

  Друга стаття із серії публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та країнах-членах ЄС присвячена жінкам-лідеркам країн-членів ЄС на різних рівнях національного управління: у парламентах, уряді, регіональних/місцевих зборах та асамблеях. Матеріал підготувала Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга».

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Мадлен Олбрайт

  У другій статті із серії «"Чоловічий клуб", або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії», Юлія Вайда, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», розповідає про життєвий шлях та основні життєві уроки Мадлен Олбрайт – першої жінки, яка отримала посаду Державної секретарки Сполучених Штатів Америки (США) та була ветеранкою дипломатії та зовнішньої політики США.

 • Традиції, що вбивають: жінки Катару

  Доволі часто легітимізація країною обмеження прав жінок асоціюється з низьким рівнем економічного розвитку держави. У значній частині випадків це очікування має раціональний зміст, оскільки сучасний глобальний ринок доволі чутливий до суспільних тенденцій і сталих цінностей. Та у третій статті з серії «Традиції, що вбивають» ми розповімо про виняток – одну з найбагатших країн світу – Катар, що попри власний економічий розвиток системно обмежує цивільну свободу жінок.

 • Жінки в європейській політиці на рівні ЄС: хто вони?

  З обранням Джорджи Мелоні новою прем’єр-міністеркою Італії зросла увага до теми гендерної рівності в політичній сфері Європейського Союзу (ЄС) та країн-членів ЄС. У зв'язку із цим, Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», підготувала серію публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та у країнах-членах ЄС. Перша стаття із циклу присвячена аналізу рівня представлення жінок у ЄС як унікальному економіко-політичному союзі, що складається з 27 незалежних держав, на загальноєвропейському рівні.

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Лани Зеркаль

  У серії статей «"Чоловічий клуб", або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії» Юлія Вайда, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», розповідає історії становлення успішних жінок, які працюють в сфері міжнародних відносин, що нахнули її продовжити свій шлях в дипломатії. Юлія переконана, що приклади цих жінок можуть стати поштовхом до дій для інших дівчат та жінок та допоможуть зрозуміти, що не варто опускати руки, незважаючи ні на що – потрібно завжди впевнено іти вперед. Перша стаття із рубрики присвячена історії Лани Зеркаль.

 • Традиції, що вбивають: жінки Афганістану

  У продовження рубрики про життя жінок на Близькому Сході від Вікторії Кулиняк, авторки матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, у цій статті ми поговоримо про жінок Афганістану та нагальну проблематику їхніх прав у 20 столітті й сучасності.

 • Women at War: виборюючи право на життя

  19 жовтня 2022 на честь Дня захисника та захисниці України, який відзначається в країні щороку 14 жовтня, ГО «Жіноча Ліга» провела захід «Women at War: виборюючи право на життя». Захід складався із трьох частин: лекції на тему «Роль жінок в армії та військових діях в Україні та за кордоном: історична та порівняльна перспективи», дискусії з військовослужбовицями щодо їхнього досвіду служби в армії та переживання війни й сесії запитань та відповідей щодо військового обов'язку та обліку жінок в Україні.

 • Традиції, що вбивають: жінки Ірану

  У вересні 2022 проблематика прав та гідності людини в контексті жінок набула гострої актуальності. Передумовою для такої масштабної реакції суспільства була смерть Махси Аміні, 22-річної студентки з Курдистану, яка загинула внаслідок жорстокого поводження поліції моралі. Підтримати тих, хто виборює свободу власним життям, не боячись протистояти авторитарній системі зла, – нагальність. Інформація – надійний та впливовий інструмент для змін у ХХІ столітті. Тож від сьогодні завдяки Вікторії Кулиняк, авторці матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ми більше розповідатимемо про життя жінок на Близькому Сході.

 • STEM: руйнуй стереотипи, а не життя

  Чи правда, що існує гуманітарний та математичний склад розуму? Чи відповідає дійсності той факт, що усі дівчата - гуманітарії, а хлопці - математики та інженери? Відповідь на ці запитання однозначна - ні. Та правдою є те, що жінок в науці (як світовій, так і українській), значно менше, аніж чоловіків. Відповідно до статистики ООН, лише 33% осіб, які займаються науковою діяльністю, є жінками.

 • Girls Leadership Academy 1.0: не будь в тренді – будь на крок попереду

  Прийшов час прокачати себе – ти готова? Girls Leadership Academy 1.0 – це не просто серія зустрічей про те, як досягнути «успєшного успєха». Girls Leadership Academy 1.0 – це про тебе, про мене, про нас і наш усвідомлений (а інколи не дуже) шлях до себе. У нас немає правильних відповідей. Знаєш чому? Тому що правильних відповідей не існує. Ти твориш своє життя, ти твориш себе. Тож не будь в тренді – будь на крок попереду і долучайся до Girls Leadership Academy 1.0.

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності: інфографіка

  Ознайомитись з інфографікою щодо дослідження "Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності" ви можете за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1-JI5OaZANGGlIDtUdV1oO5Rt3_NbuYs9/view?usp=sharing

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності

  Метою дослідження «Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності» є підготовка обґрунтованих рекомендацій щодо розвитку соціального підприємництва в Україні на основі найбільш актуальних даних щодо впливу кризи, спричиненої пандемією COVID-19, на діяльність соціальних підприємств та його взаємозв’язку із питаннями гендерної рівності. Авторка проєкту - Лілія Антонюк, юристка, гендерна експертка, виконавча директорка ГО «Жіноча Ліга», стипендіатка програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship 2020, EU4Youth Alumna, випускниця програм Erasmus+. Реалізація проєкту стала можливою завдяки фінансуванню Європейського Союзу у межах стипендіальної програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship.

 • Як створити свій бізнес?

  Трішки більше про наш перший соціальний мега-проект.

 • Наші лекції-практикуми

  В рамках проекту “Успіх кожної жінки: Розпочни свою справу вже сьогодні!” протягом квітня – червня ми проведемо безкоштовні інформаційно-мотиваційні лекції з відомими підприємцями...

 • Про що наш проект

  Чоловіки і жінки в нашій країні мають рівні права, це правда. Проте як ці права працюють в житті - це насправді величезна проблема.