Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу

Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу, підготовлений за результатами адвокаційного візиту експертної групи до Брюсселю, що відбувся в березні 2023 за сприяння Фонд Гайнріха Бьолля, Бюро Київ-Україна, учасницею якого була Лілія Антонюк, виконавча директорка ГО "Жіноча Ліга".

Шановні

 

Представники й представниці Європейського парламенту

Представники й представниці  Європейської комісії

Представники й представниці Представництва Європейського Союзу в Україні

 

Ми, українські та міжнародні організації громадянського суспільства (ОГС), що підписалися нижче, закликаємо Європейську Комісію та Європейський Парламент підтримати залучення громадянського суспільства та впровадження гендерно чутливого підходу та принципів до відновлення України, яке відповідатиме європейським стандартам. 

 

Співпраця між Європейським Союзом (ЄС) та Україною почалася у грудні 1991 року, коли Європейський Союз офіційно визнав незалежність України. Ще в 1993 році країна проголосила інтеграцію до ЄС одним із головних завдань зовнішньої політики. Останній забезпечує імплементацію законодавства ЄС і acquis communautaire, включно з положеннями про гендерну рівність і захисту прав жінок.

 

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року змусило велику кількість людей залишити країну. Приблизно 8,1 мільйона біженців виїхали з України до ЄС, причому приблизно 90% біженців – жінки та діти. Ще 7,1 мільйона людей стали внутрішньо переміщеними особами в Україні, включно з жінками та дітьми, які потребують медичної та психічної допомоги, можливостей працевлаштування, належного шкільного навчання для дітей, житла та захисту від сексуального та гендерного насильства. Ситуація ускладнюється зростанням консервативних настроїв, посиленням «традиційних» гендерних ролей, виключенням жінок із процесу прийняття рішень і переговорів, а також зменшенням видимості та медіапредставництва жінок-військовослужбовець та експерток.

 

5 травня 2022 року Європейський Парламент прийняв резолюцію «Вплив війни проти України на жінок» (2022/2633(RSP). Серед інших заяв він рішуче засудив незаконну, неспровоковану та невиправдану військову агресію Росії проти України, вторгнення в країну та воєнні злочини, вчинені російськими солдатами проти цивільного населення, включаючи жінок і дівчат. Це передбачає, що ЄС має працювати над швидким наданням  Україні статусу кандидата на членство в ЄС відповідно до статті 49 ДЄС і водночас продовжувати працювати над інтеграцією України в єдиний ринок ЄС відповідно до Угоди про асоціацію з метою належного захисту українських жінок та дівчат.

 

Тому передусім хочемо подякувати вам за підтримку, яку ЄС надає Україні у протидії повномасштабній агресії Росії. Водночас важливо підкреслити, що, лише об’єднавши наші зусилля та вживаючи негайних заходів, ми можемо забезпечити ефективне включення гендерно чутливого підходу до відновлення України та її вступу до ЄС.

 

Українські ОГС завжди відігравали важливу роль у відстоюванні верховенства права та демократичних цінностей як основи шляху розвитку України. Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну українські ОГС одними з перших відповіли на виклики, з якими стикаються жінки та діти. Разом із союзниками вони активно сприяли стійкості України, відіграючи провідну роль у гуманітарному реагуванні, підтримуючи найбільш уразливі групи населення та зміцнюючи демократичні позиції України.

 

Попри те, що війна триває, Україна демонструє безпрецедентну силу та проактивність в ініціюванні та керуванні процесом відновлення. Ми вважаємо, що він має бути інклюзивним, справедливим і гарантувати гендерну рівність та повагу до прав людини, включаючи політичні, економічні, соціальні та культурні права. Відновлення повинно принести користь усім, і жодна частина суспільства не повинна залишатися осторонь: нерівності мають бути усунені та зменшені в ході розробки та реалізації плану відновлення України.

 

Щоб забезпечити включення гендерно чутливого підходу до відновлення України, ми закликаємо Європейську комісію та Європейський парламент вжити таких заходів:

 

1. Запровадити видиму та ефективну гендерно чутливу програму в процесі вступу країни до ЄС і документах на всіх етапах і рівнях.

2. Взяти до уваги гендерно чутливий підхід, працюючи над першим щорічним звітом Європейської Комісії про Україну як країну-кандидата на вступ до ЄС, який буде опубліковано у жовтні 2023 року.

3. Взяти до уваги вплив російського повномасштабного вторгнення в Україну та виклики, з якими можуть зіткнутися жінки як в Україні, так і в країнах-членах ЄС внаслідок російської агресії, готуючи Директиву Європейського Парламенту та Ради щодо боротьби з насильством. проти жінок і домашнього насильства.

4. Включити гендерну складову під час формування бюджету ЄС на 2024 рік, зокрема щодо питань вступу України до ЄС та процесу відновлення та реконструкції.

5. Вимагати та політично підтримувати повну, рівноправну та значущу участь жінок у всіх етапах процесів відновлення та реконструкції в Україні відповідно до Національного плану дій щодо імплементації Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, Мир, Безпека” до 2025 року з метою забезпечити включення питань гендерної рівності та прав жінок в процеси миробудування.

6. Забезпечити дотримання гендерних квот та гендерно чутливих принципів усіма національними зацікавленими сторонами, залученими до вступу України до ЄС, а також процесів відновлення та реконструкції.

7. Ініціювати та підтримувати спеціальну платформу фінансування для українських ОГС, особливо тих, які працюють з жінками та дітьми, забезпечують психологічну реабілітацію військовослужбовців і військовослужбовиць та працюють з постраждалими від гендерно зумовленого насильства – зокрема, передбачити фінансування місцевих ОГС та громадських ініціатив у бюджеті ЄС на 2024 рік.

8. Активно взаємодіяти з українськими та міжнародними ОГС, які працюють в Україні з питань гендерної рівності та захисту і просування прав жінок, у загальному процесі прийняття рішень ЄС щодо відбудови України та в розробці ключових документів (таких як План відновлення України).

9. Сприяти постійній взаємодії на високому рівні органів влади України з громадянським суспільством та експерт(к)ами, які працюють над питаннями гендерної рівності та захисту прав жінок в рамках розробки національних планів, політик та стратегій відновлення. А також забезпечувати їхню участь і лідерство в усіх аспектах миробудування, безпеки та відновлення на рівні як місцевих громад, так і на національному рівні.

10. Включити гендерно чутливий підхід до реконструкції зруйнованої соціальної інфраструктури України (в тому числі, інфраструктури освіти та охорони здоров’я) з метою забезпечення доступу до якісних послуг та можливостей розвитку для найширших верств суспільства, особливо для вразливих та маргіналізованих груп (жінок, ЛГБТК+ людей, етнічних меншин).

 

Заздалегідь дякуємо за врахування наших рекомендацій. Ми з нетерпінням чекаємо на подальшу співпрацю та співпрацю з вищезазначених питань і прагнемо сприяти їх успішній реалізації.

 

Цей лист підготували представниці таких організацій громадянського суспільства в Україні:

Фонд Гайнріха Бьолля, Бюро Київ-Україна

ГО Дівчата

ГО Жіноча Ліга

Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем»

 

Будь ласка, заповніть дані цієї форми, якщо Ви та/або ГО, яку Ви представляєте, бажаєте долучитися до підписання відкритого листа від представни_ць українського громадянського суспільства адресованого представни_цям різних владних структур в ЄС.

 

Форму необхідно заповнити керівни_ці ГО, або уповноваженій особі, яка представляє організацію до 18:00 14 квітня 2023: https://bit.ly/414IkWQ 

 

Новини

 • На часі: вибір, який ти робиш щодня

  Пропонуємо вам ознайомитись із новим блогом із серії блогів на тему "На часі", авторкою якої є Дар’я Пашкевич. Цього разу ми поговоримо про економічне насильство та жахаючу статистику у цьому контексті як в Україні, так і у світі.

 • Станьте частиною спільноти експерток ГО "Жіноча Ліга"

  Володієте експертними знаннями в певній сфері і прагнете зробити цей світ більш дружнім до жінок та дівчат? Прагнете ділитись своїм досвідом задля створення середовища, у якому кожна жінка та дівчина зможуть реалізувати свій потенціал на повну? Досить мріяти - час діяти! Долучайтесь до спільноти експерток ГО “Жіноча Ліга” вже сьогодні та перетворіть свої мрії у реальність.

 • Україна на шляху подолання гендерного розриву в оплаті праці

  Згідно зі статистичними даними, середня заробітна плата жінок нижча за середню заробітну плату чоловіків у всіх країнах світу, і Україна, на жаль, не є винятком. Гендерний розрив в оплаті праці визначається як різниця між середнім заробітком чоловіків і жінок і вимірюється як для окремих галузей, так і для всієї економіки. В Україні, згідно з даними Державної служби статистики України, у 2021 році жінки заробляли в середньому на 18,6% менше, ніж чоловіки. Про те, як наша країна бореться із цим явищем, читайте у новому матеріалі Дарії Андрюніної, авторки матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”.

 • Стань частиною спільноти волонтерок ГО "Жіноча Ліга"

  Мрієш зробити цей світ більш дружнім до жінок та дівчат? Прагнеш створити таке середовище, у якому кожна жінка та дівчина зможуть реалізувати свій потенціал на повну? Досить мріяти - час діяти! Долучайся до спільноти волонтерок ГО “Жіноча Ліга” вже сьогодні та перетворюй свої мрії у реальність.

 • Академія лідерства для дівчат 3.0: Планувати, діяти, святкувати, мріяти

  10 червня 2023 в рамках проєкту “Академія лідерства для дівчат 3.0” відбулась заключна зустріч на тему: “Проєктний менеджмент: від основ до командотворення”. Запрошеною спікеркою стала Олександра Гондюл, координаторка проєктів Ukrainian Women Entrepreneurs Hub (CSR Ukraine), дослідниця гейміфікації, інновацій та сталого розвитку, тренерка із суспільних комунікацій.

 • Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу

  Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу, підготовлений за результатами адвокаційного візиту експертної групи до Брюсселю, що відбувся в березні 2023 за сприяння Фонд Гайнріха Бьолля, Бюро Київ-Україна, учасницею якого була Лілія Антонюк, виконавча директорка ГО "Жіноча Ліга".

 • Зґвалтування: покарати не можна пробачити

  У лютому 2023 року соціальні мережі вибухнули від мерзенної події: група 20-річних молодиків неодноразово влаштовувала «вечірки», куди запрошували дівчат, яким, ймовірно, підсипали снодійне з наркотичним ефектом в алкоголь, після чого на камеру знущалися з напівпритомних жертв: роздягали, знімали на відео їхні статеві органи, ґвалтували тіла пальцями. Ситуація набула масштабного розголосу, але знайшлися і ті, хто виправдовували молодиків-злочинців. У цьому блозі Маргарита Ярошенко, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», проводить аналіз проблем, які існують в українському суспільстві навколо концепції «зґвалтування».

 • Участь жінок у цифровій економіці ЄС – подолання гендерного розриву

  З нагоди Міжнародного дня боротьби за права жінок, який світ щорічно вшановує 8 березня, Марта Марциняк, авторка матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", дослідила питання участі жінок у цифровій економіці та заходи, проведені Європейським Союзом (ЄС) для полегшення процесу цифрової трансформації для жінок, аналізуючи нове законодавство ЄС щодо цього питання.

 • На часі: Біль як заручник у наших серцях

  Дорогі пані та панове, сьогодні ми продовжуємо наш показ із серії статей на тему «На часі». Давайте поговоримо про те, що не можливо помітити відразу, що не залишає видимих шрамів на тілі, проте рубцями зростає всередині нас. Комусь ця тема може видатись незначною, поверхневою та не вартою уваги. Але ця тема важлива, адже вона – про біль, безумовний біль. Вона про біль, який залишає синці та глибокі рани на тілі нашого ментального здоров’я, у нашій душі. Цей біль не виявити одразу.

 • Академія лідерства для дівчат 3.0: Лідерство - це про любов до людей та вміння керувати собою

  З 2020 ГО “Жіноча Ліга”, в рамках програми EU4Youth Alumni Network, за підтримки Європейського Союзу, реалізовує проєкт “Академія лідерства для дівчат”. Його метою є допомога дівчатам 14-16 років з різних куточків України пізнати багатогранність лідерства та розвинути свої лідерські навички. Проєкт складається з двох частин (online-навчання та навчального візиту до Києва) та триває 6 місяців. Незважаючи на виклики, пов’язані із пандемією COVID-19 у 2021 та початком повномасштабного російського вторгнення у 2022, Академія лідерства для дівчат успішно діяла упродовж цих років, сприяючи розвитку компетенцій молоді. У 2023 проєкт впроваджується за сприяння Міністерства молоді та спорту України.

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Еміне Джепарової

  Новий рік – нові статті із серії статей про жінок у міжнародній та українській дипломатії. На жаль, наразі українська дипломатія ще не може похвалитись великою кількістю жінок у своїх лавах, проте ті, яким вдалось потрапити туди незважаючи на усі перепони, демонструють високий рівень професіоналізму та виступають справжніми рольовими моделями. Однією із них є Еміне Джепарова – Перша заступниця міністра закордонних справ України.

 • Матері-засновниці Європейського Союзу: хто вони?

  Створення Європейського Союзу (ЄС) є однією із монументальних подій в сучасній історії. Багато політиків і політикинь, тогочасних лідерів і лідерок відіграли важливу роль у процесі його формуванні і розвитку. Однак, незважаючи на наявність серед них жінок, роль останніх у створенні ЄС часто замовчується та залишається непоміченою. Тож для того, щоб виправити цю історичну несправедливість, у цій статті Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, познайомить нас із тими, кого умовно можна вважати “матерями-засновницями ЄС”.

 • Жінки в бізнесі: шлях до успіху в досягненні гендерної рівності

  У серії статей “Жінки в бізнесі”, авторкою яких є Марта Марциняк, ми розглянемо одну із найбільш складних сфер у контексті становлення гендерної рівності – сферу економічної активності – через призму представлення жінок у радах директорів та директорок компаній, правове регулювання цього питання на рівні ЄС, а також поділимось історіями успіху жінок - голів правління світових корпорацій.

 • На часі: не помічати, замовчувати, уникати

  Щороку від насильства в Україні страждає понад 150 тисяч жінок. Національна соціологічна служба повідомила, що лише за І півріччя 2021 від жінок надійшло 86 955 звернень з приводу домашнього насильства (для порівняння: 14 564 звернення надійшло від чоловіків та 1 778 – від дітей), а за вісім місяців 2021 зареєстровано понад 203 тисячі повідомлень про домашнє насильство, 90% з яких становили повідомлення від жінок. Згідно із даними Фонду народонаселення ООН в Україні, 1,1 мільйона українок щорічно стикається з фізичним або сексуальним насильством. Статистика свідчить, що кожна п'ята жінка в Україні зазнавала насильства. У серії авторських статей «На часі» від Дар’ї Пашкевич ми детальніше поговоримо про насильство, його ознаки та причини, способи виходу із ситуацій насильства та порятунку свого «я».

 • Дівчата, чиї винаходи змінили світ: до чого тут Бенджамін Франклін?

  Щороку 17 січня у світі відзначають День дитячих винаходів (або День дітей-винахідників та винахідниць)? У новій статті від Наталії Баліцької, авторки матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ви можете дізнатись більше про неймовірні технологічні рішення, авторками яких є талановиті дівчата, і отримати заряд мотивації для того, щоб продовжувати змінювати цей світ на краще :)

 • Жінки в сфері міжнародних відносин та дипломатії: перепони та тренди

  Щороку 22 грудня в Україні відзначають День працівників і працівниць дипломатичної служби. У 2022 цей день був особливо важливий, адже у контексті війни, яку росія розпочала проти України, роль українських дипломатів та дипломаток у виборюванні перемоги країни важко переоцінити. У зв’язку із цим, 20 грудня 2022 ГО “Жіноча Ліга” організувала відкриту інтерактивну лекцію “Чоловічий клуб, або Чи є місце для жінок у дипломатії”, до участі в якій запросили як людей з академічного середовища, так і з Міністерства закордонних справ України.

 • Відверта розмова про здорові стосунки та любов до себе

  Гендерно зумовлене насильство вважається одним з найпоширеніших порушень прав людини, що непропорційно впливає на жінок і дівчат. Окрім цього, воно є одним із найбільш небезпечних проявів насильства, адже часто залишається непоміченим, невирішеним та неконтрольованим. У листопаді 2022 ГО “Жіноча Ліга” долучилась до акції “16 днів проти гендерно зумовленого насильства”. У рамках акції ми реалізували проєкт “Відверта розмова про здорові стосунки та любов до себе”, що включав проведення ряду заходів для жінок та дівчат від 14 до 21 років. Деталі читайте у статті.

 • Жінки в європейській політиці на національному рівні: хто вони?

  Друга стаття із серії публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та країнах-членах ЄС присвячена жінкам-лідеркам країн-членів ЄС на різних рівнях національного управління: у парламентах, уряді, регіональних/місцевих зборах та асамблеях. Матеріал підготувала Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга».

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Мадлен Олбрайт

  У другій статті із серії «"Чоловічий клуб", або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії», Юлія Вайда, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», розповідає про життєвий шлях та основні життєві уроки Мадлен Олбрайт – першої жінки, яка отримала посаду Державної секретарки Сполучених Штатів Америки (США) та була ветеранкою дипломатії та зовнішньої політики США.

 • Традиції, що вбивають: жінки Катару

  Доволі часто легітимізація країною обмеження прав жінок асоціюється з низьким рівнем економічного розвитку держави. У значній частині випадків це очікування має раціональний зміст, оскільки сучасний глобальний ринок доволі чутливий до суспільних тенденцій і сталих цінностей. Та у третій статті з серії «Традиції, що вбивають» ми розповімо про виняток – одну з найбагатших країн світу – Катар, що попри власний економічий розвиток системно обмежує цивільну свободу жінок.

 • Жінки в європейській політиці на рівні ЄС: хто вони?

  З обранням Джорджи Мелоні новою прем’єр-міністеркою Італії зросла увага до теми гендерної рівності в політичній сфері Європейського Союзу (ЄС) та країн-членів ЄС. У зв'язку із цим, Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», підготувала серію публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та у країнах-членах ЄС. Перша стаття із циклу присвячена аналізу рівня представлення жінок у ЄС як унікальному економіко-політичному союзі, що складається з 27 незалежних держав, на загальноєвропейському рівні.

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Лани Зеркаль

  У серії статей «"Чоловічий клуб", або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії» Юлія Вайда, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», розповідає історії становлення успішних жінок, які працюють в сфері міжнародних відносин, що нахнули її продовжити свій шлях в дипломатії. Юлія переконана, що приклади цих жінок можуть стати поштовхом до дій для інших дівчат та жінок та допоможуть зрозуміти, що не варто опускати руки, незважаючи ні на що – потрібно завжди впевнено іти вперед. Перша стаття із рубрики присвячена історії Лани Зеркаль.

 • Традиції, що вбивають: жінки Афганістану

  У продовження рубрики про життя жінок на Близькому Сході від Вікторії Кулиняк, авторки матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, у цій статті ми поговоримо про жінок Афганістану та нагальну проблематику їхніх прав у 20 столітті й сучасності.

 • Women at War: виборюючи право на життя

  19 жовтня 2022 на честь Дня захисника та захисниці України, який відзначається в країні щороку 14 жовтня, ГО «Жіноча Ліга» провела захід «Women at War: виборюючи право на життя». Захід складався із трьох частин: лекції на тему «Роль жінок в армії та військових діях в Україні та за кордоном: історична та порівняльна перспективи», дискусії з військовослужбовицями щодо їхнього досвіду служби в армії та переживання війни й сесії запитань та відповідей щодо військового обов'язку та обліку жінок в Україні.

 • Традиції, що вбивають: жінки Ірану

  У вересні 2022 проблематика прав та гідності людини в контексті жінок набула гострої актуальності. Передумовою для такої масштабної реакції суспільства була смерть Махси Аміні, 22-річної студентки з Курдистану, яка загинула внаслідок жорстокого поводження поліції моралі. Підтримати тих, хто виборює свободу власним життям, не боячись протистояти авторитарній системі зла, – нагальність. Інформація – надійний та впливовий інструмент для змін у ХХІ столітті. Тож від сьогодні завдяки Вікторії Кулиняк, авторці матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ми більше розповідатимемо про життя жінок на Близькому Сході.

 • STEM: руйнуй стереотипи, а не життя

  Чи правда, що існує гуманітарний та математичний склад розуму? Чи відповідає дійсності той факт, що усі дівчата - гуманітарії, а хлопці - математики та інженери? Відповідь на ці запитання однозначна - ні. Та правдою є те, що жінок в науці (як світовій, так і українській), значно менше, аніж чоловіків. Відповідно до статистики ООН, лише 33% осіб, які займаються науковою діяльністю, є жінками.

 • Girls Leadership Academy 1.0: не будь в тренді – будь на крок попереду

  Прийшов час прокачати себе – ти готова? Girls Leadership Academy 1.0 – це не просто серія зустрічей про те, як досягнути «успєшного успєха». Girls Leadership Academy 1.0 – це про тебе, про мене, про нас і наш усвідомлений (а інколи не дуже) шлях до себе. У нас немає правильних відповідей. Знаєш чому? Тому що правильних відповідей не існує. Ти твориш своє життя, ти твориш себе. Тож не будь в тренді – будь на крок попереду і долучайся до Girls Leadership Academy 1.0.

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності: інфографіка

  Ознайомитись з інфографікою щодо дослідження "Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності" ви можете за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1-JI5OaZANGGlIDtUdV1oO5Rt3_NbuYs9/view?usp=sharing

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності

  Метою дослідження «Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності» є підготовка обґрунтованих рекомендацій щодо розвитку соціального підприємництва в Україні на основі найбільш актуальних даних щодо впливу кризи, спричиненої пандемією COVID-19, на діяльність соціальних підприємств та його взаємозв’язку із питаннями гендерної рівності. Авторка проєкту - Лілія Антонюк, юристка, гендерна експертка, виконавча директорка ГО «Жіноча Ліга», стипендіатка програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship 2020, EU4Youth Alumna, випускниця програм Erasmus+. Реалізація проєкту стала можливою завдяки фінансуванню Європейського Союзу у межах стипендіальної програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship.

 • Як створити свій бізнес?

  Трішки більше про наш перший соціальний мега-проект.

 • Наші лекції-практикуми

  В рамках проекту “Успіх кожної жінки: Розпочни свою справу вже сьогодні!” протягом квітня – червня ми проведемо безкоштовні інформаційно-мотиваційні лекції з відомими підприємцями...

 • Про що наш проект

  Чоловіки і жінки в нашій країні мають рівні права, це правда. Проте як ці права працюють в житті - це насправді величезна проблема.