Участь жінок у цифровій економіці ЄС – подолання гендерного розриву

З нагоди Міжнародного дня боротьби за права жінок, який світ щорічно вшановує 8 березня, Марта Марциняк, авторка матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", дослідила питання участі жінок у цифровій економіці та заходи, проведені Європейським Союзом (ЄС) для полегшення процесу цифрової трансформації для жінок, аналізуючи нове законодавство ЄС щодо цього питання.

Відповідно до численних звітів Європейського інституту із гендерної рівності Європа виграє макроекономічно від успішної та всеохоплюючої стратегії гендерної рівності. Питання цифрової трансформації у цьому контексті є надзвичайно вагомим та вирішальним. Відповідно до звіту Європейської комісії “Інформаційно-комунікаційні технології для роботи: цифрові навички на робочому місці”, наразі  90% професій потребують базових цифрових навичок через швидку цифровізацію економіки та ринку праці.

Незважаючи на те, що як для жінок, так і для чоловіків стає все більш важливою повноцінна участь у соціальному та професійному житті, значний розрив між типами та ступенем цифрових навичок, які набувають чоловіки та жінки, все ще існує. Весь потенціал науково-дослідної діяльності обмежений неймовірно високим показником  гендерної нерівності серед дослідників та дослідниць, які створюють, проектують та розробляють цифрові послуги та продукти.

Індекс цифрової економіки та суспільства (DESI), який систематизує низку відповідних даних про поточну цифрову політику Європи, служить показником успіху ЄС у цифровій сфері. Зв’язок між DESI та Індексом гендерної рівності демонструє, що суспільства з вищим показником гендерної рівності здобувають кращі результати і у цифровій економіці, що є важливим для довгострокового економічного успіху.

До прикладу, Данія, Швеція, Нідерланди та Фінляндія мають кращі показники як за DESI, так і за Індексом гендерної рівності. Показники доводять, що цифровий гендерний розрив можна усунути, прогресуючи у вирішенні розбіжностей у сфері гендерної рівності в цілому.

Говорячи мовою цифр жорсткі розриви між представництвом чоловіків і жінок існують у багатьох цифрових напрямках, серед яких:

-           Доступ до цифрових технологій

Відповідно до звіту Європейського інституту із гендерної рівності доступ до Інтернету майже однаковий для обох статей: 78% жінок та 80% чоловіків користуються Інтернетом щодня. Однак, як повідомляє Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), навіть ті жінки, які мають щоденний доступ до Інтернету, використовують його для менш складних запитів, ніж чоловіки. Ситуація погіршується, коли ми говоримо про вік та рівень освіти, що збільшує відсоток розриву. Наприклад, порівняно з 21% чоловіків з низьким рівнем освіти, 27% жінок з такою ж освітою ніколи не мали можливості користуватися Інтернетом.

-          Он-лайн навчання та он-лайн присутність

Наразі жінки дещо переважають, якщо говорити про користування он-лайн ресурсами задля професійного розвитку (пошук навчальних курсів, освітніх заходів тощо). Відсоток жінок, які регулярно користуються Інтернетом для такої діяльності, коливається від 95% у Швеції до 66% у Болгарії. Крім того, згідно з дослідженням Європейського інституту з гендерної рівності щодо молоді та цифровізації, жінки віком від 16 до 24 років більш схильні творчо використовувати технології для обміну інформацією в Інтернеті, ніж чоловіки того ж віку: 60% і 56% відповідно.

-          Використання мобільного зв'язку та представництво в соціальних мережах у професійних цілях

На жаль, гендерний розрив зростає в геометричній прогресії, якщо говорити про питання професійної цифрової діяльності. Наприклад, жінки з високим рівнем освіти майже вдвічі менше (19%) використовують мобільний Інтернет у професійних цілях, ніж чоловіки (33%). Велика прогалина також спостерігається в представництві жінок у професійних соціальних мережах, до прикладу таких, як Linkedin. За статистичними даними – представництво жінок становить 43,7% проти 56,3% чоловіків.

-          Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) в освітньому процесі

Згідно з даними Євростат, у 2018 році порівняно з 10% чоловіків, у середньому лише 1% дівчат заявили, що мають намір працювати у сфері, пов’язаній з ІКТ. Крім того, згідно зі статистичними освітніми даними STEM менше 30% дослідників та дослідниць були жінками у 2023 році, що свідчить про недостатню представленість жінок у сферах STEM як у світі, так і в Європі. Загалом ІКТ характеризується значним ступенем гендерної сегрегації, де 82% студентів – чоловіки. Цифри підтверджуються звітом DESI 2022, згідно з яким кожен третій з випускників та випускниць STEM і лише 19% спеціалістів та спеціалісток з ІКТ є жінками. Як наслідок, чоловіки складають у середньому більше 8 з 10 IT-фахівців в ЄС.

-          Підприємництво та стартапи

Відповідно до розрахунків Європейського інституту із гендерної рівності на основі мікроданих EU-LFS, маргіналізація жінок у сфері цифрового підприємництва зростає: лише 7% незалежних ІТ-спеціалістів та спеціалісток, які наймають хоча б одного працівника або працівницю, є жінками. За даними EU Startup Monitor 2020-2021, з точки зору складу команд, жіночі команди становлять лише 7% порівняно з 64% чоловічих команд. На жаль, згідно з дослідженням ОЕСР, компанії-початківці, якими керують жінки, зазвичай отримують приблизно на 20% менше інвестицій, ніж ідентичні компанії з чоловічим керівним складом.

-          Сектор досліджень і розробок

Згідно зі звітом Європейського інституту із гендерної рівності, дуже мало жінок-вчених та інженерок працюють у сфері розробки високих технологій, які, власне, залучені до створення нових цифрових технологій. Лише одна п’ята з понад 32 мільйонів науковців та науковиць, інженерів та інджинерок, які працювали у сферах високих технологій у ЄС у 2019 році, були жінками. Цей відсоток не змінився з 2010 року.

Спостерігаючи за цими цифрами, стає зрозуміло, що участь жінок у цифровій трансформації є доволі секторальною та невизначеною. Важливо зазначити, що після спалаху COVID-19, суспільство свідомо зробило зсув у бік довгострокового сталого цифрового переходу. Як результат, план NextGenerationEU був закладений в основу системи повного відновлення, який, серед багатьох речей, ознаменував початок європейського цифрового десятиліття, спрямованого на модернізацію та безпечне цифрове використання через навички, цифровізацію бізнесу і державних послуг.

А як щодо жінок?

Вже у 2018 році Комісія започаткувала стратегію «Жінки в цифровому світі», мета якої — заохотити та надихнути жінок взяти на себе більше лідерських ролей у цифрову еру, адже стала економіка та справедливе суспільство вимагають активної участі та залученості жінок. Ключовими сегментами,  яким приділяється найбільше уваги є:

-      Просування цифрових навичок і освіти

У 2019 році комісарка Марія Ґабріель запустила Європейську мережу жінок у цифровому світі – механізм для заохочення координації поточних проектів шляхом об’єднання організацій, які можуть обмінюватися ідеями та досвідом для створення більшого впливу на розвиток цифрового сектору, орієнтованого на жінок. Крім того, проводиться багато семінарів із програмування - Європейський тиждень програмування та стажувань для вдосконалення цифрових навичок дівчат і жінок.

-      Подолання цифрових стереотипів

Створення кампанії «No women no panel» з метою підвищення обізнаності про необхідність гендерного балансу під час панельних дискусії та на інших публічних заходах. Комісарка Марія Габріель пообіцяла подбати про те, щоб на кожній дискусії чи публічному заході, на який вона запрошена, була принаймні одна жінка-учасниця.

Європейська премія у галузі цифрових навичок із категорію «Жінки в ІКТ-кар’єрі», яка покликана збільшити частку жінок-фахівчинь у сфері ІКТ, а також підвищити кваліфікацію жінок у сфері цифрових технологій.

-      Підтримка збільшення кількості жінок-підприємиць

Нагороди ЄС для жінок-інноваторок вшановує жінок-підприємиць, відповідальних за новаторські винаходи. ЄС сподівається досягти визнання жінок у цій сфері шляхом підвищення обізнаності про потребу в більшій кількості жінок-новаторок і створення прикладів для дівчат і жінок у всьому світі.

Зовсім нещодавно ЄС започаткував новий проєкт - Women TechEU. Програма надає жінкам-засновницям першокласне навчання та наставництво, а також цільове фінансування для розвитку свого цифрового бізнесу.

Декларація генеральних директорів щодо усунення цифрового гендерного розриву у високотехнологічних компаніях, що є відчутним кроком до створення різноманітної, відкритої та інклюзивної корпоративної екосистеми, яка передбачає гендерну рівність, яка виходить за рамки стереотипів.

У рамках стратегії «Жінки в цифровому світі» з метою сприяння тому, щоб жінки відігравали активну та помітну роль в індустрії цифрових технологій, Комісія співпрацює з державами-членами, 27 з яких підписали Декларацію ЄС «Жінки в цифровому світі». Для просування цифрової гендерної рівності країни ЄС тісно співпрацюватимуть з державним і бізнес-секторами, а також з громадянським суспільством. Для відстеження прогресу було запроваджено спеціальну шкалу -  «Жінки у цифровому світі», яка є компонентом DESI. Базуючись на тринадцяти факторах, шкала оцінює ефективність держав-членів у сферах використання Інтернету, цифрових навичок, спеціальних навичок і зайнятості.

Оновлена політична ініціатива ЄС під назвою План дій з цифрової освіти (2021–2027) уособлює спільне бачення високоякісної, інклюзивної та доступної цифрової освіти в Європі та має намір підтримати зусилля держав-членів щодо модернізації їхніх систем освіти та навчання. Серед пріоритетних пунктів мене найбільше зацікавила дія №13– участь жінок у STEM. Основні види діяльності включають:

-          Створення онлайн-платформи Girls Go Circular, з метою надання дівчатам систематизованих знань щодо сталого цифрового бізнесу ще під час навчання в середній школі.

-          Організація фестивалів E-STEAM – для розвитку впевненості дівчат і жінок у творчому використанні цифрових навичок, виявленні можливостей, винахідництві та сприянні суспільству.

-          Розробка EU STEM Coalition – для допомоги у створенні національних STEM платформ.

Щоб підтримати перехід жінок до цифрової ери, 21 січня 2021 року Європейський парламент опублікував резолюцію «Усунення цифрового гендерного розриву: участь жінок у цифровій економіці». Крім того, у своїй пропозиції “Цифровий компас: європейський шлях до цифрового десятиліття” опублікованій 9 березня 2021 року, Комісія окреслила свою мету щодо цифрової трансформації Європи до 2030 року, чітко вказуючи, що більше жінок повинні працювати як ІКТ-експерти на 20 мільйонів вакансій, які, як очікується, будуть доступні в ЄС.

Трохи пізніше на заході, присвяченому цифровій трансформації, Урсула фон дер Ляєн, президентка Комісії, заявила: «Цифрові технології відіграють ключову роль у прискоренні доступу до знань та освіти, для рівності та залученості, а також для економічного зростання та створення робочих місць… Ми приймаємо нові технології. Але ми відстоюємо наші цінності». У результаті наполегливої міжінституційної роботи понад рік тому, а точніше, 26 січня 2022 року Європейська комісія запропонувала Декларацію про європейські цифрові права та принципи. Визначені в декларації цифрові права та принципи доповнюють уже існуючі права, наприклад ті, що захищені Хартією ЄС про основні права. Вони пропонують основу для цифрових прав людей, а також інструкції для підприємств і держав-членів ЄС щодо використання нових технологій. Вони розроблені, щоб допомогти максимізувати переваги цифрової революції для всіх громадян ЄС, і один із основоположних принципів Декларації визначає підтримку солідарності та інклюзії (тобто «гендерної рівності») впродовж усього шляху цифрового переходу ЄС.

Для просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок через усі зовнішні дії Європейського Союзу, ЄС запропонував амбітний Гендерний план дій III: до світу гендерної рівності, що є політичним документом з п’ятьма основними принципами, які допоможуть швидше рухатися до виконання міжнародних зобов’язань зі створення сталого розвитку на всіх континентах. План надає пріоритет просуванню гендерної рівності у зовнішній політиці ЄС та ініціативах, слугує так званою картою для співпраці із зацікавленими сторонами на національному, регіональному та багатосторонньому рівнях, активізує дії в ключових стратегічних тематичних сферах, закликає установи подавати позитивний приклад і забезпечує прозорі результати. Власне 3-й принцип особливо відповідає розширенню прав і можливостей жінок у всьому світі і їх постійне залучення до диджитал трансформації.

Отже, успішна інтеграція в цифрову економіку потребує використання цифрових технологій у бізнес-цілях. Наразі не лише ІТ-спеціалісти, а й люди інших професій повинні адаптуватися, проходячи безперервне навчання з метою розвитку своїх цифрових здібностей. Через негативні гендерні стереотипи жінок часто заохочують не обирати навчання, пов’язане з ІКТ. Тривала гендерна сегрегація в STEM зумовлена низкою факторів, включаючи відсутність вибору балансу між роботою та особистим життям і зразків для наслідування, гендерні стереотипи та гендерний розрив в освітніх досягненнях і цифрових здібностях. Незважаючи на те, що «миттєвий успіх» є питанням років самовідданої та наполегливої роботи, я вірю, що EU Women’s in Digital принесе чудові результати як для європейського, так і для міжнародного суспільства.
 

Матеріал підготувала Марта Марциняк, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга»

Стаття опублікована в рамках проєкту "Платформа підтримки розвитку творчого та аналітичного потенціалу молодих жінок та дівчат", що реалізується ГО "Жіноча Ліга"

Новини

 • Опитування "Становище жінок в українському ІТ"

  Дослідження "Становище жінок в українському ІТ" спрямоване на розуміння потреб та викликів, з якими стикаються жінки в сфері інформаційних технологій в Україні, що сприятиме забезпеченню рівних можливостей для жінок і чоловіків у технологічному секторі.

 • Марко Вовчок – “мовчуще божество”. Як геніальна бунтарка змогла стати Шевченковою натхненницею?

  Марія Вілінська, Марія Маркович, Марко Вовчок, – і все це вона, – жінка ХІХ століття. Жінка, яка заснувала українську дитячу літературу. Жінка, яка попри своє російське походження, писала твори, які мали антикріпацьке спрямування та описували історичне минуле України. Жінка, яка збагатила українську літературу низкою нових жанрів, зокрема соціально-феміністичною повістю “Інститутка”, та дала новий подих українській літературі кінця 50-х – початку 60-х років. Детальніше про неї читайте в статті Анастасії Куцої, авторки матеріалів для ГО "Жіноча Ліга".

 • Найбільш феміністична країна або Як Швеція стала першою у сфері гендерної рівності серед держав-членів Європейського Союзу

  Що першим спадає вам на думку, коли ви згадуєте про Швецію? Можливо, прадавні легенди про вікінгів та руни? Або сучасні успішні бренди H&M, Volvo та Ikea? Або високі соціальні стандарти? Або ж концепція lagom, яка є визначальною для шведського суспільства? У будь-якому випадку, однією з асоціацій, які виникають при думках про Швецію, у більшості людей цілком справедливо є першість у сфері гендерної рівності. Як їй це вдалось? Читайте у новій статті від Дарії Андрюніної, авторки матеріалів для ГО "Жіноча Ліга".

 • Рекомендації щодо підвищення рівня культури волонтерства серед молоді

  У період з 10 серпня по 31 жовтня 2023 громадська організація (ГО) «Жіноча Ліга» реалізувала проєкт «Форум відповідального лідерства та волонтерства для дівчат». Проєкт було втілено в життя завдяки підтримці Міністерства молоді та спорту України у співпраці з Фондом ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна. Офіційними партнерами впровадження проєкту стали ініціатива «Посли європейської молоді» в Україні (регіональна комунікаційна програма Європейського Союзу для Східного партнерства «EU NEIGHBOURS EAST»), Національний університет «Львівська політехніка» та Первинна профспілкова організація студентів та аспірантів Національного університету «Львівська політехніка».

 • На часі: вибір, який ти робиш щодня

  Пропонуємо вам ознайомитись із новим блогом із серії блогів на тему "На часі", авторкою якої є Дар’я Пашкевич. Цього разу ми поговоримо про економічне насильство та жахаючу статистику у цьому контексті як в Україні, так і у світі.

 • Станьте частиною спільноти експерток ГО "Жіноча Ліга"

  Володієте експертними знаннями в певній сфері і прагнете зробити цей світ більш дружнім до жінок та дівчат? Прагнете ділитись своїм досвідом задля створення середовища, у якому кожна жінка та дівчина зможуть реалізувати свій потенціал на повну? Досить мріяти - час діяти! Долучайтесь до спільноти експерток ГО “Жіноча Ліга” вже сьогодні та перетворіть свої мрії у реальність.

 • Україна на шляху подолання гендерного розриву в оплаті праці

  Згідно зі статистичними даними, середня заробітна плата жінок нижча за середню заробітну плату чоловіків у всіх країнах світу, і Україна, на жаль, не є винятком. Гендерний розрив в оплаті праці визначається як різниця між середнім заробітком чоловіків і жінок і вимірюється як для окремих галузей, так і для всієї економіки. В Україні, згідно з даними Державної служби статистики України, у 2021 році жінки заробляли в середньому на 18,6% менше, ніж чоловіки. Про те, як наша країна бореться із цим явищем, читайте у новому матеріалі Дарії Андрюніної, авторки матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”.

 • Стань частиною спільноти волонтерок ГО "Жіноча Ліга"

  Мрієш зробити цей світ більш дружнім до жінок та дівчат? Прагнеш створити таке середовище, у якому кожна жінка та дівчина зможуть реалізувати свій потенціал на повну? Досить мріяти - час діяти! Долучайся до спільноти волонтерок ГО “Жіноча Ліга” вже сьогодні та перетворюй свої мрії у реальність.

 • Академія лідерства для дівчат 3.0: Планувати, діяти, святкувати, мріяти

  10 червня 2023 в рамках проєкту “Академія лідерства для дівчат 3.0” відбулась заключна зустріч на тему: “Проєктний менеджмент: від основ до командотворення”. Запрошеною спікеркою стала Олександра Гондюл, координаторка проєктів Ukrainian Women Entrepreneurs Hub (CSR Ukraine), дослідниця гейміфікації, інновацій та сталого розвитку, тренерка із суспільних комунікацій.

 • Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу

  Відкритий лист до представників та представниць владних структур Європейського Союзу, підготовлений за результатами адвокаційного візиту експертної групи до Брюсселю, що відбувся в березні 2023 за сприяння Фонд Гайнріха Бьолля, Бюро Київ-Україна, учасницею якого була Лілія Антонюк, виконавча директорка ГО "Жіноча Ліга".

 • Зґвалтування: покарати не можна пробачити

  У лютому 2023 року соціальні мережі вибухнули від мерзенної події: група 20-річних молодиків неодноразово влаштовувала «вечірки», куди запрошували дівчат, яким, ймовірно, підсипали снодійне з наркотичним ефектом в алкоголь, після чого на камеру знущалися з напівпритомних жертв: роздягали, знімали на відео їхні статеві органи, ґвалтували тіла пальцями. Ситуація набула масштабного розголосу, але знайшлися і ті, хто виправдовували молодиків-злочинців. У цьому блозі Маргарита Ярошенко, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», проводить аналіз проблем, які існують в українському суспільстві навколо концепції «зґвалтування».

 • Участь жінок у цифровій економіці ЄС – подолання гендерного розриву

  З нагоди Міжнародного дня боротьби за права жінок, який світ щорічно вшановує 8 березня, Марта Марциняк, авторка матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", дослідила питання участі жінок у цифровій економіці та заходи, проведені Європейським Союзом (ЄС) для полегшення процесу цифрової трансформації для жінок, аналізуючи нове законодавство ЄС щодо цього питання.

 • На часі: Біль як заручник у наших серцях

  Дорогі пані та панове, сьогодні ми продовжуємо наш показ із серії статей на тему «На часі». Давайте поговоримо про те, що не можливо помітити відразу, що не залишає видимих шрамів на тілі, проте рубцями зростає всередині нас. Комусь ця тема може видатись незначною, поверхневою та не вартою уваги. Але ця тема важлива, адже вона – про біль, безумовний біль. Вона про біль, який залишає синці та глибокі рани на тілі нашого ментального здоров’я, у нашій душі. Цей біль не виявити одразу.

 • Академія лідерства для дівчат 3.0: Лідерство - це про любов до людей та вміння керувати собою

  З 2020 ГО “Жіноча Ліга”, в рамках програми EU4Youth Alumni Network, за підтримки Європейського Союзу, реалізовує проєкт “Академія лідерства для дівчат”. Його метою є допомога дівчатам 14-16 років з різних куточків України пізнати багатогранність лідерства та розвинути свої лідерські навички. Проєкт складається з двох частин (online-навчання та навчального візиту до Києва) та триває 6 місяців. Незважаючи на виклики, пов’язані із пандемією COVID-19 у 2021 та початком повномасштабного російського вторгнення у 2022, Академія лідерства для дівчат успішно діяла упродовж цих років, сприяючи розвитку компетенцій молоді. У 2023 проєкт впроваджується за сприяння Міністерства молоді та спорту України.

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Еміне Джепарової

  Новий рік – нові статті із серії статей про жінок у міжнародній та українській дипломатії. На жаль, наразі українська дипломатія ще не може похвалитись великою кількістю жінок у своїх лавах, проте ті, яким вдалось потрапити туди незважаючи на усі перепони, демонструють високий рівень професіоналізму та виступають справжніми рольовими моделями. Однією із них є Еміне Джепарова – Перша заступниця міністра закордонних справ України.

 • Матері-засновниці Європейського Союзу: хто вони?

  Створення Європейського Союзу (ЄС) є однією із монументальних подій в сучасній історії. Багато політиків і політикинь, тогочасних лідерів і лідерок відіграли важливу роль у процесі його формуванні і розвитку. Однак, незважаючи на наявність серед них жінок, роль останніх у створенні ЄС часто замовчується та залишається непоміченою. Тож для того, щоб виправити цю історичну несправедливість, у цій статті Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, познайомить нас із тими, кого умовно можна вважати “матерями-засновницями ЄС”.

 • Жінки в бізнесі: шлях до успіху в досягненні гендерної рівності

  У серії статей “Жінки в бізнесі”, авторкою яких є Марта Марциняк, ми розглянемо одну із найбільш складних сфер у контексті становлення гендерної рівності – сферу економічної активності – через призму представлення жінок у радах директорів та директорок компаній, правове регулювання цього питання на рівні ЄС, а також поділимось історіями успіху жінок - голів правління світових корпорацій.

 • На часі: не помічати, замовчувати, уникати

  Щороку від насильства в Україні страждає понад 150 тисяч жінок. Національна соціологічна служба повідомила, що лише за І півріччя 2021 від жінок надійшло 86 955 звернень з приводу домашнього насильства (для порівняння: 14 564 звернення надійшло від чоловіків та 1 778 – від дітей), а за вісім місяців 2021 зареєстровано понад 203 тисячі повідомлень про домашнє насильство, 90% з яких становили повідомлення від жінок. Згідно із даними Фонду народонаселення ООН в Україні, 1,1 мільйона українок щорічно стикається з фізичним або сексуальним насильством. Статистика свідчить, що кожна п'ята жінка в Україні зазнавала насильства. У серії авторських статей «На часі» від Дар’ї Пашкевич ми детальніше поговоримо про насильство, його ознаки та причини, способи виходу із ситуацій насильства та порятунку свого «я».

 • Дівчата, чиї винаходи змінили світ: до чого тут Бенджамін Франклін?

  Щороку 17 січня у світі відзначають День дитячих винаходів (або День дітей-винахідників та винахідниць)? У новій статті від Наталії Баліцької, авторки матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ви можете дізнатись більше про неймовірні технологічні рішення, авторками яких є талановиті дівчата, і отримати заряд мотивації для того, щоб продовжувати змінювати цей світ на краще :)

 • Жінки в сфері міжнародних відносин та дипломатії: перепони та тренди

  Щороку 22 грудня в Україні відзначають День працівників і працівниць дипломатичної служби. У 2022 цей день був особливо важливий, адже у контексті війни, яку росія розпочала проти України, роль українських дипломатів та дипломаток у виборюванні перемоги країни важко переоцінити. У зв’язку із цим, 20 грудня 2022 ГО “Жіноча Ліга” організувала відкриту інтерактивну лекцію “Чоловічий клуб, або Чи є місце для жінок у дипломатії”, до участі в якій запросили як людей з академічного середовища, так і з Міністерства закордонних справ України.

 • Відверта розмова про здорові стосунки та любов до себе

  Гендерно зумовлене насильство вважається одним з найпоширеніших порушень прав людини, що непропорційно впливає на жінок і дівчат. Окрім цього, воно є одним із найбільш небезпечних проявів насильства, адже часто залишається непоміченим, невирішеним та неконтрольованим. У листопаді 2022 ГО “Жіноча Ліга” долучилась до акції “16 днів проти гендерно зумовленого насильства”. У рамках акції ми реалізували проєкт “Відверта розмова про здорові стосунки та любов до себе”, що включав проведення ряду заходів для жінок та дівчат від 14 до 21 років. Деталі читайте у статті.

 • Жінки в європейській політиці на національному рівні: хто вони?

  Друга стаття із серії публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та країнах-членах ЄС присвячена жінкам-лідеркам країн-членів ЄС на різних рівнях національного управління: у парламентах, уряді, регіональних/місцевих зборах та асамблеях. Матеріал підготувала Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга».

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Мадлен Олбрайт

  У другій статті із серії «"Чоловічий клуб", або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії», Юлія Вайда, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», розповідає про життєвий шлях та основні життєві уроки Мадлен Олбрайт – першої жінки, яка отримала посаду Державної секретарки Сполучених Штатів Америки (США) та була ветеранкою дипломатії та зовнішньої політики США.

 • Традиції, що вбивають: жінки Катару

  Доволі часто легітимізація країною обмеження прав жінок асоціюється з низьким рівнем економічного розвитку держави. У значній частині випадків це очікування має раціональний зміст, оскільки сучасний глобальний ринок доволі чутливий до суспільних тенденцій і сталих цінностей. Та у третій статті з серії «Традиції, що вбивають» ми розповімо про виняток – одну з найбагатших країн світу – Катар, що попри власний економічий розвиток системно обмежує цивільну свободу жінок.

 • Жінки в європейській політиці на рівні ЄС: хто вони?

  З обранням Джорджи Мелоні новою прем’єр-міністеркою Італії зросла увага до теми гендерної рівності в політичній сфері Європейського Союзу (ЄС) та країн-членів ЄС. У зв'язку із цим, Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», підготувала серію публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та у країнах-членах ЄС. Перша стаття із циклу присвячена аналізу рівня представлення жінок у ЄС як унікальному економіко-політичному союзі, що складається з 27 незалежних держав, на загальноєвропейському рівні.

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Лани Зеркаль

  У серії статей «"Чоловічий клуб", або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії» Юлія Вайда, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», розповідає історії становлення успішних жінок, які працюють в сфері міжнародних відносин, що нахнули її продовжити свій шлях в дипломатії. Юлія переконана, що приклади цих жінок можуть стати поштовхом до дій для інших дівчат та жінок та допоможуть зрозуміти, що не варто опускати руки, незважаючи ні на що – потрібно завжди впевнено іти вперед. Перша стаття із рубрики присвячена історії Лани Зеркаль.

 • Традиції, що вбивають: жінки Афганістану

  У продовження рубрики про життя жінок на Близькому Сході від Вікторії Кулиняк, авторки матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, у цій статті ми поговоримо про жінок Афганістану та нагальну проблематику їхніх прав у 20 столітті й сучасності.

 • Women at War: виборюючи право на життя

  19 жовтня 2022 на честь Дня захисника та захисниці України, який відзначається в країні щороку 14 жовтня, ГО «Жіноча Ліга» провела захід «Women at War: виборюючи право на життя». Захід складався із трьох частин: лекції на тему «Роль жінок в армії та військових діях в Україні та за кордоном: історична та порівняльна перспективи», дискусії з військовослужбовицями щодо їхнього досвіду служби в армії та переживання війни й сесії запитань та відповідей щодо військового обов'язку та обліку жінок в Україні.

 • Традиції, що вбивають: жінки Ірану

  У вересні 2022 проблематика прав та гідності людини в контексті жінок набула гострої актуальності. Передумовою для такої масштабної реакції суспільства була смерть Махси Аміні, 22-річної студентки з Курдистану, яка загинула внаслідок жорстокого поводження поліції моралі. Підтримати тих, хто виборює свободу власним життям, не боячись протистояти авторитарній системі зла, – нагальність. Інформація – надійний та впливовий інструмент для змін у ХХІ столітті. Тож від сьогодні завдяки Вікторії Кулиняк, авторці матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ми більше розповідатимемо про життя жінок на Близькому Сході.

 • STEM: руйнуй стереотипи, а не життя

  Чи правда, що існує гуманітарний та математичний склад розуму? Чи відповідає дійсності той факт, що усі дівчата - гуманітарії, а хлопці - математики та інженери? Відповідь на ці запитання однозначна - ні. Та правдою є те, що жінок в науці (як світовій, так і українській), значно менше, аніж чоловіків. Відповідно до статистики ООН, лише 33% осіб, які займаються науковою діяльністю, є жінками.

 • Girls Leadership Academy 1.0: не будь в тренді – будь на крок попереду

  Прийшов час прокачати себе – ти готова? Girls Leadership Academy 1.0 – це не просто серія зустрічей про те, як досягнути «успєшного успєха». Girls Leadership Academy 1.0 – це про тебе, про мене, про нас і наш усвідомлений (а інколи не дуже) шлях до себе. У нас немає правильних відповідей. Знаєш чому? Тому що правильних відповідей не існує. Ти твориш своє життя, ти твориш себе. Тож не будь в тренді – будь на крок попереду і долучайся до Girls Leadership Academy 1.0.

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності: інфографіка

  Ознайомитись з інфографікою щодо дослідження "Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності" ви можете за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1-JI5OaZANGGlIDtUdV1oO5Rt3_NbuYs9/view?usp=sharing

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності

  Метою дослідження «Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності» є підготовка обґрунтованих рекомендацій щодо розвитку соціального підприємництва в Україні на основі найбільш актуальних даних щодо впливу кризи, спричиненої пандемією COVID-19, на діяльність соціальних підприємств та його взаємозв’язку із питаннями гендерної рівності. Авторка проєкту - Лілія Антонюк, юристка, гендерна експертка, виконавча директорка ГО «Жіноча Ліга», стипендіатка програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship 2020, EU4Youth Alumna, випускниця програм Erasmus+. Реалізація проєкту стала можливою завдяки фінансуванню Європейського Союзу у межах стипендіальної програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship.

 • Як створити свій бізнес?

  Трішки більше про наш перший соціальний мега-проект.

 • Наші лекції-практикуми

  В рамках проекту “Успіх кожної жінки: Розпочни свою справу вже сьогодні!” протягом квітня – червня ми проведемо безкоштовні інформаційно-мотиваційні лекції з відомими підприємцями...

 • Про що наш проект

  Чоловіки і жінки в нашій країні мають рівні права, це правда. Проте як ці права працюють в житті - це насправді величезна проблема.