Women at War: виборюючи право на життя

19 жовтня 2022 на честь Дня захисника та захисниці України, який відзначається в країні щороку 14 жовтня, ГО «Жіноча Ліга» провела захід «Women at War: виборюючи право на життя». Захід складався із трьох частин: лекції на тему «Роль жінок в армії та військових діях в Україні та за кордоном: історична та порівняльна перспективи», дискусії з військовослужбовицями щодо їхнього досвіду служби в армії та переживання війни й сесії запитань та відповідей щодо військового обов'язку та обліку жінок в Україні.

Повномасштабне російське вторгнення торкнулося кожної української родини: багато хто втратив кохану людину, домівку, хтось змушений був змінити місце проживання, роботу і джерело доходу. У той же час, ця страшна трагедія стала каталізатором для розвитку України, у тому числі у сфері гендерної рівності. Попри побоювання, що воєнний стан призведе до більшої концентрації патріархальних настроїв, ми бачимо кардинально іншу картину: українські жінки перебувають на передовій, воюючи нарівні з чоловіками, очолюють волонтерські рухи, а у багатьох сім'ях саме жінки стали основними годувальницями та піклувальницями. Але, незважаючи на величезний внесок жінок у перемогу України, жінки-військовослужбовці все ще стикаються з багатьма стереотипами та перешкодами. 

 

19 жовтня 2022 на честь Дня захисника та захисниці України, який відзначається в країні щороку 14 жовтня, ГО «Жіноча Ліга» провела захід «Women at War: виборюючи право на життя». У рамках події ми прагнули показати війну із тієї перспективи, яку часто не помічають та ігнорують – із перспективи жінок, що є надзвичайно важливим для всеохоплюючого розуміння історичного досвіду, який переживає наша країна. За словами заступниці Міністра оборони України, Ганни Маляр, станом на 2022 у Збройних силах України (ЗСУ) служать понад 50 тисяч жінок.  Відповідно до статистики, Україна має один з найвищих показників кількості жінок у збройних силах серед країн-членів НАТО. 


Захід складався із трьох частин: лекції на тему «Роль жінок в армії та військових діях в Україні та за кордоном: історична та порівняльна перспективи», дискусії з військовослужбовицями  щодо їхнього досвіду служби в армії та переживання війни й сесії запитань та відповідей щодо військового обов'язку та обліку жінок в Україні. Модерувала подію Лілія Антонюк, виконавча директорка ГО «Жіноча Ліга» та дослідниця на проєкті «Гендер, партійна політика та демократія в Європі: Дослідження партійних груп Європейського парламенту» в Університеті Тампере (Фінляндія).

 

 

 

Лекцію на тему «Роль жінок в армії та військових діях в Україні та за кордоном: історична та порівняльна перспективи» провела Орнелла Остапенко, співзасновниця єдиного в Україні жіночого видавництва «Creative Women Publishing». Спікерка окреслила загальний розвиток прав жінок в Україні та світі та поділилась своїм баченням трансформації ЗСУ на шляху до забезпечення рівних прав та можливостей для жінок. Наприклад, жінки здебільшого працюють у сфері послу а в низькооплачуваних сферах (адміністративний персонал - 78% жінок; сфера освіти - 75%), тоді як чоловіки працюють у галузях із високою заробітною платою та більшим спектром можливостей у прийнятті важливих суспільних рішень (безпека - 93% чоловіків; видобуток сировини - 92%). Гендерні стереотипи впродовж довгого часу впливали і на законодавство: тільки у 2018 в Україні набрав чинності закон, який дав можливість жінкам займати більшість офіційних військових посад в ЗСУ (не тільки кухарок та швачок, як це було до того). Окрім цього, комплексний підхід до створення жіночої військової форми розпочався лише після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 – незважаючи на те, що у ЗСУ служить більше 50 тисяч жінок, їм і досі доводиться своїми силами перешивати чоловічу форму під себе. 

 

Запрошеними спікерками другої частини події дискусії з військовослужбовицями щодо їхнього досвіду служби в армії та переживання війни – виступили:

- Христина Бойчук, старша лейтенантка Національної гвардії України, що служить в армії вже більше 10 років;

- Шарлотта Хмельницька, заступниця командира роти з питань морально-психологічного забезпечення, що у рамках свого навчання в університеті закінчила військову кафедру, ставши офіцеркою, але до лав ЗСУ вступила у 2022 після повномасштабного вторгнення;

- Катерина Галушко, парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри».

 

 

Незважаючи на різний життєвий та військовий досвід, запрошені спікерки поділились схожими труднощами, з якими вони зустрічалися на своєму шляху. Зокрема, вони зазначили, що жінкам потрібно працювати у три рази більше, аніж їхнім колегам-чоловікам, щоб довести своє право займати певну посаду у ЗСУ. Більше того, військовослужбовиці розповіли учасникам та учасницям події про випадки сексуальної об'єктивації та харасменту, які їм довелось пережити під час служби, і звернули увагу на те, що сексизм і досі є поширеним явищем у лавах ЗСУ. У рамках дискусії Христина, Шарлотта та Катерина зазначили, що у війську не повинно бути поділу за статевою ознакою: чоловіки і жінки повинні працювати та проходити навчання пліч-о-пліч, формуючи відносини взаємоповаги та розуміння, адже у моменти, коли вирішується питання життя чи смерті, стать ролі не відіграє. 

 

Окрему увагу спікерки приділили питанню гендерних стереотипів, які побутують у суспільстві та мають негативний вплив як на чоловіків, так і на жінок. Але позитивні зрушення є і в ЗСУ. Так, Христина Бойчук поділилась історією підлеглого військовослужбовця, який час від часу відпрошувався з роботи, щоб забрати дитину із садочку для того, щоб дати можливість дружині гарно зарекомендувати себе на новій роботі, працювати на якій вона розпочала після декретної відпустки.

 

Поміж іншого, вони обговорили важливість зміни підходів до викладання у школах предмету «Захист України», у рамках якого зазвичай відбувається поділ класу на «дівочу» групу, яка вивчає основи першої медичної допомоги, та «хлопчачу» групу, яка вивчає правила поводження зі зброєю. Шарлотта Хмельницька зазначила, що саме школа є важливим  фактором у формуванні світогляду нових поколінь, тому потрібно акцентувати увагу школярів та школярок на тому, що не існує статі, яка створена для військової служби. Кожна людина є унікальною, адже має різні таланти та здібності, тому у армії місце тим, хто хоче та може там бути.

 

Катерина Галушко звернула увагу на те, що у Конституції України прописано, що захист суверенітету України є справою всього Українського народу, а отже жінки повинні також отримувати рівноправну обов’язкову військову підготовку, як і чоловіки, особливо в умовах воєнного стану.

 

Заключну сесію події провела професійна адвокатка, членкиня ГО «ЮрФем», Наталія Фещик. Вона відповіла на поширені запитання щодо військового обов'язку та обліку жінок в Україні, а також поділилася алгоритмом дій щодо притягнення до відповідальності військовослужбовців за гендерно зумовлене насильство. Наразі жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, за власним бажанням можуть бути взяті на військовий облік військовозобов’язаних. Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю, беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Важливим є те, що жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову  службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом). Наталія зазначила, що їй не відомо жодного випадку примусової мобілізації жінок в Україні або заборони жінкам на виїзд за кордон.

 

Як сказала одна зі спікерок дискусії, «в армії місце кожному, хто може її витримати». Боронити країну від ворога – надзвичайно важка задача, яка під силу далеко не кожному, але українські жінки нічим не поступаються своїм побратимам, виконуючи із завзятістю та наполегливістю свої військові обов’язки попри перешкоди, яких вони зазнають через свою стать. 

 

Матеріал підготувала Дарина Линник – проєктна та комунікаційна менеджерка ГО «Жіноча Ліга».

 

Слідкувати за новинами ГО «Жіноча Ліга» ви можете на наших Instagram-сторінці та Facebook-сторінці.

 

Новини

 • Жінки в європейській політиці на національному рівні: хто вони?

  Друга стаття із серії публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та країнах-членах ЄС присвячена жінкам-лідеркам країн-членів ЄС на різних рівнях національного управління: у парламентах, уряді, регіональних/місцевих зборах та асамблеях. Матеріал підготувала Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга».

 • Традиції, що вбивають: жінки Катару

  Доволі часто легітимізація країною обмеження прав жінок асоціюється з низьким рівнем економічного розвитку держави. У значній частині випадків це очікування має раціональний зміст, оскільки сучасний глобальний ринок доволі чутливий до суспільних тенденцій і сталих цінностей. Та у третій статті з серії «Традиції, що вбивають» ми розповімо про виняток – одну з найбагатших країн світу – Катар, що попри власний економічий розвиток системно обмежує цивільну свободу жінок.

 • Жінки в європейській політиці на рівні ЄС: хто вони?

  З обранням Джорджи Мелоні новою прем’єр-міністеркою Італії зросла увага до теми гендерної рівності в політичній сфері Європейського Союзу (ЄС) та країн-членів ЄС. У зв'язку із цим, Анастасія Нардєд, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», підготувала серію публікацій щодо жінок на керівних посадах в ЄС та у країнах-членах ЄС. Перша стаття із циклу присвячена аналізу рівня представлення жінок у ЄС як унікальному економіко-політичному союзі, що складається з 27 незалежних держав, на загальноєвропейському рівні.

 • «Чоловічий клуб», або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії: історія Лани Зеркаль

  У серії статей «"Чоловічий клуб", або Чи є жінки в українській та міжнародній дипломатії» Юлія Вайда, авторка матеріалів для ГО «Жіноча Ліга», розповідає історії становлення успішних жінок, які працюють в сфері міжнародних відносин, що нахнули її продовжити свій шлях в дипломатії. Юлія переконана, що приклади цих жінок можуть стати поштовхом до дій для інших дівчат та жінок та допоможуть зрозуміти, що не варто опускати руки, незважаючи ні на що – потрібно завжди впевнено іти вперед. Перша стаття із рубрики присвячена історії Лани Зеркаль.

 • Традиції, що вбивають: жінки Афганістану

  У продовження рубрики про життя жінок на Близькому Сході від Вікторії Кулиняк, авторки матеріалів для ГО “Жіноча Ліга”, у цій статті ми поговоримо про жінок Афганістану та нагальну проблематику їхніх прав у 20 столітті й сучасності.

 • Women at War: виборюючи право на життя

  19 жовтня 2022 на честь Дня захисника та захисниці України, який відзначається в країні щороку 14 жовтня, ГО «Жіноча Ліга» провела захід «Women at War: виборюючи право на життя». Захід складався із трьох частин: лекції на тему «Роль жінок в армії та військових діях в Україні та за кордоном: історична та порівняльна перспективи», дискусії з військовослужбовицями щодо їхнього досвіду служби в армії та переживання війни й сесії запитань та відповідей щодо військового обов'язку та обліку жінок в Україні.

 • Традиції, що вбивають: жінки Ірану

  У вересні 2022 проблематика прав та гідності людини в контексті жінок набула гострої актуальності. Передумовою для такої масштабної реакції суспільства була смерть Махси Аміні, 22-річної студентки з Курдистану, яка загинула внаслідок жорстокого поводження поліції моралі. Підтримати тих, хто виборює свободу власним життям, не боячись протистояти авторитарній системі зла, – нагальність. Інформація – надійний та впливовий інструмент для змін у ХХІ столітті. Тож від сьогодні завдяки Вікторії Кулиняк, авторці матеріалів для ГО "Жіноча Ліга", ми більше розповідатимемо про життя жінок на Близькому Сході.

 • STEM: руйнуй стереотипи, а не життя

  Чи правда, що існує гуманітарний та математичний склад розуму? Чи відповідає дійсності той факт, що усі дівчата - гуманітарії, а хлопці - математики та інженери? Відповідь на ці запитання однозначна - ні. Та правдою є те, що жінок в науці (як світовій, так і українській), значно менше, аніж чоловіків. Відповідно до статистики ООН, лише 33% осіб, які займаються науковою діяльністю, є жінками.

 • Girls Leadership Academy 1.0: не будь в тренді – будь на крок попереду

  Прийшов час прокачати себе – ти готова? Girls Leadership Academy 1.0 – це не просто серія зустрічей про те, як досягнути «успєшного успєха». Girls Leadership Academy 1.0 – це про тебе, про мене, про нас і наш усвідомлений (а інколи не дуже) шлях до себе. У нас немає правильних відповідей. Знаєш чому? Тому що правильних відповідей не існує. Ти твориш своє життя, ти твориш себе. Тож не будь в тренді – будь на крок попереду і долучайся до Girls Leadership Academy 1.0.

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності: інфографіка

  Ознайомитись з інфографікою щодо дослідження "Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності" ви можете за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1-JI5OaZANGGlIDtUdV1oO5Rt3_NbuYs9/view?usp=sharing

 • Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності

  Метою дослідження «Соціальне підприємництво в Україні в часи COVID-19 через призму гендерної рівності» є підготовка обґрунтованих рекомендацій щодо розвитку соціального підприємництва в Україні на основі найбільш актуальних даних щодо впливу кризи, спричиненої пандемією COVID-19, на діяльність соціальних підприємств та його взаємозв’язку із питаннями гендерної рівності. Авторка проєкту - Лілія Антонюк, юристка, гендерна експертка, виконавча директорка ГО «Жіноча Ліга», стипендіатка програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship 2020, EU4Youth Alumna, випускниця програм Erasmus+. Реалізація проєкту стала можливою завдяки фінансуванню Європейського Союзу у межах стипендіальної програми Eastern Partnership Civil Society Fellowship.

 • Як створити свій бізнес?

  Трішки більше про наш перший соціальний мега-проект.

 • Наші лекції-практикуми

  В рамках проекту “Успіх кожної жінки: Розпочни свою справу вже сьогодні!” протягом квітня – червня ми проведемо безкоштовні інформаційно-мотиваційні лекції з відомими підприємцями...

 • Про що наш проект

  Чоловіки і жінки в нашій країні мають рівні права, це правда. Проте як ці права працюють в житті - це насправді величезна проблема.